Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Budapest, egy 100-200 ezres egyetemváros vagy valamelyik kisebb város? Hol töltitek a következő három (négy, öt, hat) évet? Erre a kérdésre is választ kell adnotok, aki idén felvételiztek egyetemre. Megnéztük, mit kínál Pécs, Miskolc, Debrecen és Szeged, milyen a campus, hol találjátok a legjobb szórakozóhelyeket, és hol lehet eltölteni az időt – vizsgák előtt, vizsgák után.
Pécs
Hányan élnek Pécsett? 148 ezren
Hány egyetemista van a városban? Több mint 20 ezer
Pécsett kis túlzással egy kisvárosnyi egyetemista tanul, a pécsi egyetemnek ugyanis több mint 20 ezer hallgatója van, egy részük külföldi diák – velük az egyetemi folyosókon is összefuthattok, de többféle ismerkedős programot is szervez az egyetem, ilyen az International Spring és Autumn, az International Evening.
Kedvenc helyek?
A pécsi egyetem campusai a város különböző pontjain vannak, így a várost mindenképpen meg fogjátok ismerni – érdemes is. „Családias, nyugodt környezet. Minden könnyen megközelíthető, minden könnyen beszerezhető. Egyetemváros vagyunk, ami az egyetemistákra épít. Minden megtalálható, amit egy nagyvárosban lehet, de hallgatóbarát árakon” – ad rövid „jellemzést” a városról Hegedüs Réka, a Pécsi Tudományegyetem Hazai Beiskolázási Marketing Irodájának vezetője.
Hegedüs Réka szerint órák előtt-után is bőven van mit csinálni. Kirándulásra tökéletes helyszín például a Tettye, a TV-torony, a Flóra-pihenő (ahol egyébként van egy hinta is, szó szerint a „város fölött” lehet hintázni), a Malomvölgyi-tó, a tüskésréti futópálya, az Égervölgy, a Zsongorkő, a Tubes, a mecseki túraútvonalak, és közel van Orfű is. Pécs „Deák tere” a Széchenyi tér és a Király utca, ezek a legfontosabb találkozóhelyek, na meg a Szent István tér és a Balokány tó.
Bulik?
A hétfő a bölcsészeké a Szenesben, a kedd a TTK-soké a Sörházban, a szerda a közgazdászoké és a jogászoké a Jobb mint Otthonban, a Pécsi Est Caféban és a Trafikban, csütörtökön orvosis bulikat tartanak – persze ezekre nem csak az adott karon tanulókat várják, mindenki mást is. Pénteken az egész városban jóval nagyobb a választék, ahogy a különböző fesztiválok idején is – ilyen például a Pécsi Egyetemi Napok, a Made in Pécs Fesztivál. A felvételizők egyébként minden évben együtt várják a ponthatárokat a Széchenyi téren, a Pont Ott Partin, a felvételi szezonban pedig az Irány a PTE! Kultúrfeszt programjai közül lehet válogatni.
Szeged
Hányan élnek Szegeden? 163 ezren
Hány egyetemista van a városban? Több mint 22 ezren
Szegedben az a jó, hogy gyakorlatilag az egész belváros egy hatalmas egyetemi campus – a legtöbb épület sétatávolságra van, a környékbeli utcák ráadásul dugig vannak kávézókkal. Szegeden is rengeteg külföldi hallgató tanul, úgyhogy arra is bőven lesz alkalmatok, hogy az angoltudásotokat használjátok.
Kedvenc helyek?
A klasszikus találkozópontok – a Dugonics tér, a Dóm tér, a Széchenyi tér és a múzeum előtti park is ilyen –, mellett a nagy kedvenc a Tisza. Pontosabban a partja. Aki szereti a vizet, az nagyon jó vízi túrákat szervezhet a környéken, de kerékpárral, sőt gyalog is sokfelé lehet túrázni. A Mártélyi Tájvédelmi Körzet, a kardoskúti Fehér-tó, a makói lombkoronasétány, Ópusztaszer környéke, a Csillagösvény is jó célpont, de a mi kedvencünk tényleg a szegedi Tisza-part.
Bulik?
A JATE Klubról még az is hallott, aki soha életében nem járt Szegeden, ez az ország egyik legendás egyetemi klubja. A városban egyébként is több tucat hely közül lehet válogatni hétköznaponként és hétvégén: ott van a Sing Sing Music Hall a Mars téren, a Number One a Kölcsey utcában, számtalan bár és kocsma a belvárosban, de az év legnagyobb bulija a SZIN augusztus végén.
Miskolc
Hányan élnek Miskolcon? 159 ezren
Hány egyetemista van a városban? Több mint 8100
Kedvenc helyek?
Az egész campus az – legalább ez derült ki azokból a szavazásokból, amelyeket az elmúlt években indítottunk. A miskolci egyetemisták kifejezetten szeretik a campusukat, amely „város a városban”: a Dudujka-völgyben az ötvenes években készültek el az első épületek, a campusnak saját éttermei, boltjai, klubjai, sportközpontjai is vannak.
Nemcsak a városban, hanem a környéken is érdemes szétnézni, hogy csak néhány helyet említsünk: Lillafüred a Hámori-tóval, a vízeséssel és a barlangokkal, Miskolc-Tapolca a barlangfürdővel, az Avas a pincékkel és a borházakkal, a Garadna-völgy, Ómassa és Újmassa.
Bulik?
A miskolci egyetemi bulik túlzás nélkül legendásak, ott van például a Rockwell Klub, ahol jó sokan megfordultak már, a klub ugyanis 1969 óta működik. A Miskolci Egyetemi Napok, vagyis a MEN ideje alatt gyakorlatilag az egész campus fesztiválhelyszín, és persze ott vannak a szakestélyek is. A miskolciak ugyanis megtartották a selmeci diákhagyományokat (az egyetem a selmecbányai Bányászati és Erdészeti Akadémiához kötődik, akárcsak a Soproni Egyetem vagy a Dunaújvárosi Egyetem), ez pedig többek között azt jelenti, hogy nemcsak gólyabált, esetleg felezőbált tartanak, hanem más eseményeket is: a szakestélyek mellett ilyen a Valétabál, a Szalamander (a fáklyás felvonulás a városban), a gyűrűavatás.
Debrecen
Hányan élnek Debrecenben? 202 ezren
Hány egyetemista van a városban? Több mint 32 ezer
Debrecenben több mint hétezer külföldi hallgató tanul, ők a yoUDayen, az össznépi tanévnyitó bulin például saját országuk zászlójával vonulnak fel.
Kedvenc helyek?
A Debreceni Egyetemnek több campusa van a városban, amelyek közül a legnagyobbat és a legszebbet a Nagyerdőben találjátok – a monumentális főépület az előtte lévő hatalmas parkkal és szökőkúttal messziről látszik, az orvostanhallgatók persze a szomszédos klinikatelepen is otthonosan mozognak. A Nagyerdő mindenkié: ott találjátok a strandot és az élményfürdőt, a stadiont, a ködszínházat, de a legjobb az, hogy ha jó az idő, biztosan találtok csendes helyet a tanuláshoz.
Vizsgák utáni leeresztéshez lehet túrázni a Hortobágyon, a Vekeri-tó környékén, a nagycserei erdőben, strandolni egyet Hajdúszoboszlón vagy akár Debrecenben (a fürdő ráadásul az egyetemtől pár perc séta), de aki egy kicsit távolabb menne, Tiszafüredet vagy akár Tokajt is választhatja. A város egyik fő találkozópontja persze a Kossuth tér, ahol több tucat étterem és kávézó van.
Bulik?
Választék van bőven, a Lovardában (nem véletlenül ez a neve, az épület tényleg lovarda volt) főleg koncerteket és színházi előadásokat tartanak, a bulikat inkább a Kazánházban, a Klinika Klubban (ez főként az orvostanhallgatók törzshelye), na meg a Hallban kell keresni, de jó célpont a Roncsbár, az Ibolya, a Valhalla, a Tabu, az Egoist, a Víztorony is. Nyáron pedig itt tartják a Campus fesztivált.