Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Több mint száz politikus volt kénytelen az elmúlt években lemondani kormány- és parlamenti tisztségéről, mert kiderült, hogy hamis diplomát vásároltak. A kínos helyzetbe került politikusok között volt belügyminiszter, ellenzéki és kormánypárti képviselő is. Oktatási miniszter - eddig - még nem bukott le.
2008-ban az iráni belügyminiszter volt kénytelen magyarázkodni oklevele miatt: Ali Kordan önéletrajzában az állt, hogy az Oxfordtól kapott díszdoktori címet, Nagy-Britannia legrégebbi egyeteme azonban közleményben cáfolta, hogy díszdoktori vagy bármilyen más címet adományozott volna a politikusnak.
Kordan később elismerte, hogy hamisak voltak a dokumentumok, de azt állította, hogy őt is becsapták. A miniszterelnökhöz írott levelében az állt, hogy Teheránban felkereste egy ismeretlen férfi, aki nagyon meggyőzően a brit egyetem képviselőjének adta ki magát, és átadta neki a díszdoktori oklevelet. Az iráni parlament végül eltávolította posztjáról a belügyminisztert. Hogyan működnek a diplomagyárak, mennyibe kerül egy hamis diploma? Összefoglalónkat itt olvashatod el.
2009-ben az ukrán biztonsági szolgálat elnökhelyettesét menesztették diplomahamisítás gyanúja miatt. Andrij Kiszlinszkij korábban államfői tanácsadó, majd az elnökségi hivatal helyettes vezetője volt – a politikust a kijevi Tarast Sevcsenko Egyetem hozta kellemetlen helyzetbe, amikor közölte, hogy Kiszlinszkij soha nem volt az intézmény hallgatója.
Újabban a magas állami tisztségeket betöltő hivatalnokok kifinomult módszerekkel jutnak diplomához: oroszországi, moldovai vagy kazahsztáni felsőoktatási intézményektől beszerzett igazolásokkal ukrajnai egyetemek utolsó évfolyamaira iratkoznak be, és ott kapnak „valódi” diplomát – nyilatkozta a golos.ua ukrán hírportálnak Hennagyij Moszkal ukrán parlamenti képviselő 2010 októberében, amikor harminckét hivatalnokkal kapcsolatban merült fel a gyanú, hogy hamis diplomával töltik be tisztségüket.
Az elmúlt évek legnagyobb diplomahamisítási botránya mégsem Ukrajnában, hanem Pakisztánban robbant ki 2010-ben: százöt jelenlegi és korábbi képviselő került bajba, mert állítólag hamis diplomát használt, a botrány szinte mindegyik parlamenti pártot érintette.