szerző:
Eduline

Hat-hétszázezer forintért bárki rendelhet magának jogi, természettudományi, mérnöki vagy tanári oklevelet a brit, spanyol vagy dél-amerikai diplomagyáraktól, az "intézmények" némi felár ellenében a záróvizsga érdemjegyét és a kiállítás dátumát is a vásárlók igényeihez igazítják.

„Próbáltam kapcsolatba lépni az egyetemmel, de senki nem veszi fel a telefont” – mondta a BBC-nek Sounak Halder, az Irish International University volt mesterszakos hallgatója. A hivatalosan londoni székhelyű, valójában Malajziából irányított intézményben hét év alatt több mint ötezren vettek át teljesen értéktelen, a világ egyetlen országában sem elismert diplomát. Pedig a – többségükben külföldi – hallgatók busás összegeket fizettek a képzésért, Halder több mint 4500 eurót, átszámítva körülbelül 1,2 millió forintot utalt át a nevével ellentétben Írországhoz egyébként semmilyen szálon nem kötődő, nem akkreditált intézménynek.

„A csalást annyira profin kidolgozzák, hogy a diákok szemesztereket végezhetnek el úgy, hogy észre sem veszik a szélhámosságot” – mondta a Guardiannak Angela Saini, a BBC egykori riportere, aki három hónapig tartó nyomozás után buktatta le a diplomagyárat. Az újságíró szerint egy jól megválasztott névvel, egy mutatós honlappal, a „nemzetközi szaktekintélyeket” felvonultató fals tanári karral és néhány, a campust ábrázoló képpel diákok százait lehet becsapni. Magyarországon is egyre nagyobb a kereslet a hamis diplomákra, összefoglalónkat itt olvashatod el.

Cybersquatting: elsőre nem lehet látni a különbséget

Egyre több diplomagyár vet be újabb, cybersquattingnak nevezett módszereket: a folyamat lényege, hogy a csalók egy létező, akkreditált felsőoktatási intézmény honlapját másolják le, így tévesztik meg a távoktatásra jelentkező hallgatókat. A levelező oktatás jellege miatt a diákok sokáig rá sem jönnek, hogy a tandíjat nem a kiválasztott egyetemnek fizetik.

Több ezer eurót dobtak ki az ablakon a diplomagyár hallgatói

A „diplomagyárak” többségében persze ma is pontosan tudják a hallgatók, hogy milyen üzletet kötnek: néhány ezer euróért néhány napon belül kézhez kapják friss diplomájukat, ehhez mindössze egy-két könnyen teljesíthető vizsgán kell részt venniük. Az oklevelek többségét persze hivatalosan sehol nem fogadják el, ám egyes intézmények már erre a problémára is találtak megoldást: ad hoc bizottságokat állítanak össze papíron náluk tanító oktatókból, így kapják meg a szükséges engedélyeket.

Az értéktelen okleveleket kibocsátó intézmények száma nem csak az angolszász országokban nőtt meg az elmúlt években, a latin-amerikai országokban is egyre több hasonló álintézmény működik. Számos fórumon osztják meg egymással tapasztalataikat azok a fiatalok, akiknek – állításuk szerint – sem idejük, sem kedvük nincs ahhoz, hogy évekig koptassák az iskolapadot, ezért inkább vásárolnak egy diplomát. Hogy dolgoznak a bérvizsgázók? Összefoglalónkat itt olvashatod el.

„Tanulásra fordított éveket, időt és pénzt spórolok így” – írja egy „frissdiplomás” az egyik spanyol nyelvű fórumon. Az árak széles skálán mozognak, az egyik oldalon 3 ezer argentin pesóért, vagyis 140 ezer forintért kínálnak BA-, 15 ezer pesóért, 705 ezer forintért pedig MA-diplomákat. Spanyolországban is hasonlóak a tarifák, az El País felmérése szerint egy biológia szakos mesterdiploma 357 euróba kerül, ám ha a delikvens maga szeretné meghatározni a záróvizsgán szerzett jegyet vagy a kiállítás dátumát, egy kis felár ellenében erre is lehetősége van.

Diploma pénzért, tanulás nélkül? Spanyolországban orvosi diplomát is árulnak

Orvosi diplomát is kínálnak

A latin-amerikai országokban működő diplomagyárak egy része Spanyolországban is terjeszkedni kezdett, az utóbbi évek egyik legnagyobb botránya is a perui székhelyű, de Alicantéban és Madridban működő orvosi akadémia miatt robbant ki. Az eset még az álegyetemek berkein belül is felháborodást keltett, egészségügyi oklevelet ugyanis még a diplomahamisítók sem állítanak ki. Egy rendőrségi akcióban több tucat személyt tartóztattak le, akiknek többsége hamis orvosi diplomával rendelkezett, sőt egyesek praktizáltak is. Volt, aki szépészeti klinikát nyitott, zsírégető krémeket gyártott, szilikonos kezeléseket végzett, mások fizikoterapeutaként dolgoztak rehabilitációs klinikákon. A sebész, pszichológus, fizikoterapeuta és gyógyszerész képesítést 18 ezer euróért árulta az intézmény. Az Accredibase 2010-es jelentése szerint 2161 nem akkreditált, illetve a szükséges engedélyekkel nem rendelkező intézmény működik világszerte.

Kőrösi Ivett
eduline