szerző:
Eduline

Sok területen pályázhatnak a felsőoktatási intézmények az Európai Unió által adott különböző támogatásokra. Elsősorban az intézmények karbantartására, felújítására, valamint az oktatás színvonalának növelésére, az oktatók képzésére fordítják a megpályázott és elnyert pénzeket.

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) közel 35 ezres hallgatói létszámával, 2 ezer oktatójával és tíz karával Magyarország egyik legnagyobb egyeteme, a Dél-Dunántúl tudásközpontja. Nem csoda, hogy egy ekkora intézmény folyamatosan keresi a forrásbővítés lehetőségeit. Az egyetem oktatásfejlesztésre és botanikus kertjének felújítására is pályázott EU-s pénzekért, utóbbi projektre 180 220 834 forintot nyert el. A kert állagjavítása persze nem független az oktatási céloktól: a 4,5 hektáros - a Mecsek-hegység déli lejtőjén, Pécs északnyugati városrészében, az egyetem természet- és bölcsésztudományi karának épületei közé ékelődött - természetvédelmi terület alapfunkciója a tudományos igényességgel nyilvántartott élőnövény-gyűjtemények megőrzése, fejlesztése, a kutatás-oktatás-ismeretterjesztés szolgálata.

Hallgatói mátrix

Kutatásfejlesztési célra is jelentősebb összeget fordíthat a PTE - 6,5 milliárd forintot költenek egy olyan kutatóközpontra, amely három tématerületben (Biotudományi Központ, Környezettudományi Központ, Információtechnológiai Központ) koncentrálja a kutatási irányokat és a kapcsolódó oktatást. Ezen kívül indirekt K+F támogatásokat is kapnak, amely a kutatási-fejlesztési eredmények hasznosulását segíti, és 500 millió forintot költhetnek technológiatranszferrel foglalkozó projekt megvalósulására.

„Az innovatív kutatói csoport egészség- és környezettudományi kutatásokat folytat. Az egészségkutatás esetében a genetikai, molekuláris biológiai, farmakológiai, funkcionális genomikai, neurológiai kutatások a legjelentősebbek, melyek fő célja jelentős betegségek, például a rák- és anyagcsere-betegségek hatásmechanizmusának a feltárása, megértése; illetve ezekhez kapcsolódóan új gyógymódok és gyógyszerek kifejlesztése. A környezettudományi kutatások az anyagismeret, a lézerfizika, a környezetkémia, az informatika, a klimatológia területére terjednek ki” – mondta el kérdésünkre Czibók Balázs, a PTE Science, Please! Projektiroda projektvezetője.

Szolgáltatásainak komplex fejlesztésére a PTE egy összetett, több modulból álló komplex programot szeretne végrehajtani – ehhez 257 868160 forint támogatást nyert el pályázaton. A projekt keretében fejleszteni akarják mindazokat a fórumokat (online eszközök, tájékoztató kiadványok), amelyek segítségével az intézmény kapcsolatot tarthat leendő, gyakorló és volt diákjaival, az oktatókkal, valamint azok is egymással. Ennek segítségével lehet például a felvételizni szándékozóknak tájékozódási lehetőséget nyújtani egyebek között az egyes képzésekről, a követelményekről (vagyis a sikeres felvételi esélyeiről), illetve arról, hogy a képzés elvégzésével milyen kilátásaik nyílnak majd a munkaerőpiacon.

Pécsett fontosnak tartják az úgynevezett alumni program fejlesztését, azaz a már végzett hallgatókkal való folyamatos kapcsolattartás kiépítését is. A pályázat keretében az egyetem egy online alumni portált fejleszt, amelynek a legfontosabb funkciója az információmegosztás az egyetem és a már végzettek között. A népszerű ismerőskereső portálok (iwiw, Facebook) mintájára az alumni közösség tagjainak lehetőségük nyílna volt társakat, tanárokat felkutatni és felvenni velük a kapcsolatot. Kép és videó feltöltésére is alkalmas lesz a portál, és a segítségével hírleveleket is egyszerű lesz küldeni a „feliratkozottaknak”.

Emellett a program fontosa célja tehetséggondozó szakértői hálózat kialakítása az egyetemen. A PTE az oktatók képzésére is elnyert egy 33 107 461 forintos pályázati támogatást. Ebből elsősorban a matematikai, természettudományi, műszaki és informatikai területek oktatói számára biztosítanak szaknyelvi, informatikai és pedagógiai továbbképzéseket, illetve vezetői és menedzsmentismereteket nyújtanak közép- és felsővezetők számára.

„A pályázat írásakor előzetesen felmértük az egyes karok igényeit, és ennek alapján terveztük meg a képzéseket. Így a részt venni kívánó oktatóktól már csak egy egyszerű jelentkezést várunk. Ha az előzetesen jelzettnél lényegesen több jelentkezés futna be, megkíséreljük mindet teljesíteni, akár a képzések átszervezésével is, de ennek egyelőre nincs jele” – nyilatkozta kiadványunknak Siptár Miklós, a PTE projektmenedzsere.

Keleten a helyzet

A Miskolci Egyetem az Új Magyarország fejlesztési terv keretében közel 7,5 milliárd forintos támogatást nyert el, és így a vállalt saját forrásokkal együtt több mint 8 milliárd forint értékű fejlesztést valósíthat meg. Ebből a legnagyobb projekt a már meglévő infrastruktúra megújítására koncentrál, különös tekintettel a természettudományos képzés hátterének biztosítására. Ennek eredményeként mintegy 30 ezer négyzetméternyi épületállomány újul meg különböző mértékben, és csaknem négyszáz – az oktatást-kutatást szolgáló – eszközt vásárolnak.

A jelentős informatikai fejlesztések lehetővé teszik, hogy az egyetemi könyvtár és partner intézményei összehangoltan alakítsák tovább könyvtári és információszolgáltatási rendszerüket, továbbá hogy az intézményben különböző tudományterületeken új, korszerű tananyagokat fejlesszenek ki. Például komplex digitális tananyagmodulokat hoznak létre, a korszerű anyag-, nano- és gépészeti technológiákhoz kapcsolódó képzési területeken online hozzáférést valósítanak meg, de tananyagfejlesztésre kerül sor a társadalomtudományi területen (statisztika, számvitel, pénzügy, marketing, vállalatirányítás, jog) és az informatikában is.

A projekt másik kiemelt célja egy olyan regionális szolgáltatócentrum létrehozása, amely megfelel az oktatás-kutatás-innováció-szolgáltatás támasztotta komplex követelményeknek, és a gazdasági szférával való együttműködés révén elősegíti az észak-magyarországi régió technológiai, gazdasági és társadalmi fejlődését, egyúttal széles körben megismerteti és népszerűsíti az egyetemen keletkezett tudományos eredményeket.



Az oktatás témaköréből további érdekességet tudhat meg az eduline szakmai támogatásával készült Oktatás Plusz 2010 című kiadványból, amelyet megvásárolhat az újságárusoknál, vagy megrendelhet a www.hvgplusz.hu weboldalon.