Milyen átlagbérre számíthattok a különböző szektorokban? A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nyilvánosságra hozta a júniusi átlagkereseteket.
Júniusban az átlagos nettó kereset családi kedvezmény nélkül 197 ezer 700 forint volt, a kedvezményt is figyelembe véve pedig 205 ezer 500 forintra becsülhető. Az év első felében a kedvezmény nélkül számolt bruttó átlagkereset 193 ezer 100 forint, a kedvezménnyel becsült összeg pedig 201 ezer forintra tehető figyelembe véve a kétgyermekes családok adókedvezményének emelését is.
Az átlagosnál magasabb, 16,9 százalékos volt a bruttó bérek emelkedése az építőiparban, de hasonló 16,2-16,6 százalékos emelkedés volt a szálláshely szolgáltatás és vendéglátás, a kereskedelem gépjárműjavítás, valamint a pénzügyek és biztosítás területén, ahol ezzel júniusban már átlépték a 600 ezer forintos küszöböt.
A humán egészségügyi szolgáltatások területén 24,0 százalékkal nőtt a bruttó átlagbérbér egy év alatt, ezzel meghaladta 184 ezer forintot, az oktatásban 8,0 százalékos éves emelkedéssel átlépte a 301 ezer forintot. A szociális ellátások területén 21,2 százalékos bruttó átlagbér-emelkedést számolt a statisztika, de ezzel is alig közelítette meg a 133 ezer 500 forintot.
Gazdasági alapszakon szeretnétek továbbtanulni, de kíváncsiak vagytok, milyen fizetésekre számíthattok majd friss diplomásként? Utánajártunk. A Felvi.hu szakkeresőjének segítségével megnéztük, mennyit lehet keresni 2016 öt legnépszerűbb gazdasági alapszakjának elvégzése után a 2014-es diplomáspálya-követési adatok alapján.