Miért érdemes a középszintű magyarérettségi vége felé elővenni a helyesírási szótárt? Miért kötelező átnézni a novella mellett más műfajok elemzési szempontjait is vasárnap este? És miért jó, ha az érettségi napjain van nálatok némi taxipénz?
Gyakorlati szövegalkotás? Tanuljátok meg a műfaj sajátosságait
Ha valaki az érvelés és a gyakorlati szövegalkotás közül az utóbbit választja, akkor vagy hivatalos levelet, vagy valamilyen publicisztikai műfajú szöveget kell írnia. A hivatalos levélnek nagyon pontos formai, szerkezeti szabályai vannak (hova kerül a címzett, a feladó, milyen elemeknek kell mindenképpen szerepelniük stb.), ha az érettségizők ezeket a szabályokat elsajátítják, az alapján létre tudják hozni a szöveget, de a publicisztikai műfajoknak (riport, interjú, kritika stb.) is megvannak a sajátosságaik, ezeket meg kell tanulni, és a szöveget ezeknek megfelelően felépíteni.
Folyamatosan frissülő tudósításunkat itt találjátok a magyarérettségiről.
Ezt a szövegértési feladatot kapták az érettségizők magyarból.
Választási témát is kaptak a magyarból középszinten érettségizők.
Nehéz szöveget kaptak a diákok a középszintű magyarérettségi szövegértési részében.
Az érvelés és a hivatalos levél írása sem okozhat gondot a magyarból középszinten vizsgázóknak.
József Attila- és Szabó Lőrinc-verset is kellett elemezni a magyarérettségin.
Ne csak a novella elemzési szempontjait nézzétek át
Bár a kétszintű érettségi rendszer bevezetése óta a legtöbbször novellát kellett elemezni az "egy mű elemzése" feladatban, volt már olyan is, hogy balladát vagy költeményt kaptak a diákok. Ezért érdemes más műfajok elemzési szempontjait is átnézni a vizsga előtt.
Kétszer olvassátok el a feladatot
Figyeljetek oda arra, mit kér tőletek a feladat utasítása, olvassátok el kétszer, és húzzátok alá a legfontosabb elemeket az utasításban. Ha például egy szövegértési feladat idézetet kér tőletek, akkor nem jó, ha a saját szavaitokkal fogalmazzátok meg a választ. Talán még fontosabb az érvelés/gyakorlati szövegalkotás, valamint az elemző feladat leírásának értelmezése - az utasítás mindig megad olyan szempontokat, amelyeket használnotok kell.
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.
Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat. A 2018-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.
|
Írjatok vázlatot
Az írásbelin kaptok majd olyan lapot is, amelyen vázlatot készíthettek - mindenképpen írjátok össze pár pontban, mit fog tartalmazni az esszétek, akár a műelemzést, akár az összehasonlító elemzést választjátok a középszintű vizsga második részében. Ha tartjátok magatokat a vázlathoz, szépen felépített, logikus szöveget fogtok írni, erre pedig értékes pontokat kaphattok.
Kellemetlen meglepetés érheti jövő hétfőn azokat az érettségizőket, akik csak a novellaelemzés szempontjaiból készülnek fel. Milyen műfajok fordulhatnak elő a középszintű magyarérettségin? „A magyarérettségin a novellaelemzést tervezem választani. Tudom, hogy előre nem lehet tudni, hogy melyik téma lesz jobb, de nekem az szimpatikusabb eddig. Mit ajánlanátok hozzá?"
Használjátok a helyesírási szótárt
Ha a vizsga végén marad időtök, még egyszer olvassátok át az esszéteket, és ha vannak olyan kifejezések, amelyeknek a helyes írásmódjában bizonytalanok vagytok, ellenőrizzétek a helyesírási szótárban, abból ugyanis minden teremben több példány lesz.
Írjatok olvashatóan
A csúnya írással, ronda javításokkal két pontot is veszíthettek a magyarérettségin, így erre is érdemes odafigyelni.
Kosztolányi Dezső, Berzsenyi Dániel és Vörösmarty Mihály - leggyakrabban ez a három szerző tűnt fel a középszintű magyarérettségin az elmúlt tizenhárom évben. De vajon milyen irodalmi művet kapnak az idei érettségizők? Megnéztük, hogy a kétszintű érettségi bevezetése - vagyis 2005 - óta milyen irodalmi műveket kaptak az érettségizők: Kosztolányi, Berzsenyi és Vörösmarty is három-három művel jelent meg eddig a feladatsorokban.
Praktikus tippek
Induljatok el időben a vizsgára, és - felkészülve a legrosszabb közlekedési helyzetekre is - vigyetek magatokkal némi taxipénzt. Próbáljatok reggelizni, vagy ha nem megy, legalább a vizsgára vigyetek be egy kis csokit, innivalót, szőlőcukrot. Vigyetek olyan tollakat is, amelyekkel könnyű írni.
Vészesen közeledik az érettségi, ezért összeszedtünk nektek pár tippet, amit érdemes megfogadni. Székely Martinnal annak jártunk utána, hogyan lehet biztosra menni az érettségin. Mit kell megtenni már a vizsga előtti este? Miért érdemes taxipénzt kérni a szülőktől? És hogyan ismételhetitek át néhány nap alatt a problémás tananyagrészeket?