Hétfőn a magyarérettségivel kezdődik az érettségi szezon. Mire kell odafigyelni az írásbelin? Milyen hibákkal veszíthetitek a legtöbb pontot?
Értelmezzétek a feladatot
Olvassátok át alaposan a feladat leírását, figyeljetek oda, hogy mit kérnek tőletek, különben rengeteg pontot veszíthettek. Ha az egyik szövegértési feladatban például egy idézetet kell kiírni, akkor ne a saját szavaitokkal fogalmazzatok, hanem másoljátok ki a szöveg megadott részét, viszont ha tömöríteni kell, akkor önállóan kell megfogalmazni a választ.
Az érvelés nem való mindenkinek
Hiába tűnik első látásra könnyűnek, az érvelés becsapós. Csak az válassza, akinek részletes véleménye van a felvetett kérdésről, könnyű ugyanis csapongani, ráadásul csak akkor kaptok jó pontszámot, ha a véleményeteket több irodalmi példával is alátámasztjátok.
"Az érvelésnél három fontos dologra kell figyelni: 1) A feladat egy forrásszöveget használ, majd ezután fölveti a konkrét problémát. Értelmezni kell magát a forrásszöveget is, majd azt hozzákapcsolni a konkrét feladathoz. Ez a kiindulópont. 2) Az érvelés kívánja meg leginkább az ok-okozati/állítás-bizonyítás logikáját. Általában három irodalmi példával kell alátámasztani valamit. Fontos, hogy a konkrét művek megemlítése még önmagában nem bizonyítás. Ki kell fejteni a választás miértjét: hogyan illeszkedik az adott témához a példaként fölhozott mű? Érdemes tehát olyan műveket választani, melyekről biztos háttértudással rendelkezik a vizsgázó. 3) Az érvelés mindig választás: Érveljen ellene ÉS mellette (mindkét oldalra reflektálni kell), Érveljen ellene VAGY mellette (az egyik oldalt kell választani, és csak arra reflektálni), Érveljen ellene ÉS/VAGY mellette (a megelőző két módszer bármelyike választható)" - mondta el Szabó Roland magyartanár.
Figyeljetek a szempontokra
A novella- vagy verselemzés írásakor is figyelni kell a megadott szempontokra, és azok alapján elemezni a műveket. Ne sztorit meséljetek, hanem jelöljétek ki világosan az irányokat. Ügyeljetek rá, hogy ne vonjatok le hibás következtetéseket, és figyeljetek a terjedelemre: ha valaki két oldalnál kevesebbet ír, azt nem lehet értékelni.
Így elemezzétek ismeretlen szerző művét
Előfordulhat, hogy teljesen ismeretlen szerző művével találkoztok: ilyenkor a szövegre kell hagyatkozni, túl kell lépni azon, hogy az életművet nem tudjátok tájékozódási pontként használni. Azt azonban illik felismerni, hogy kortárs, 20. századi, vagy mondjuk barokk költeményről van szó.
Miután felismertétek a stílust és a műfajt, nézzétek meg, hogy a mű mennyire felel meg a műfaji követelményeknek. Ezután értelmeznetek kell a címet, a vershelyzetet, a beszédhelyzetet, meg kell találnotok a pontos szerkezeti elemeket és felismerni a képrendszert.
Használjatok helyesírási szótárt
A helyesírási hibákért legfeljebb tizenöt pontot lehet levonni, így ha elbizonytalanodtok egy-egy szó helyesírását illetően, használjátok a teremben található helyesírási szótárat. Ne sajnáljátok rá az időt, azzal ugyanis, ha hibásan használjátok a hosszú és rövid mássalhangzókat, három pontot is veszíthettek.
Május 4-én a közép- és emelt szintű magyarvizsgával kezdődik a 2015-ös tavaszi érettségi: az első héten az irodalom mellett a matek, a történelem, az angol és a német kerül sorra.
Az eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, iratkozzatok fel hírlevelünkre, vagy lájkoljátok Facebook-oldalunkat. Az érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.
|
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|