Hétfő reggel a magyarvizsgával kezdődik a 2014-es tavaszi érettségi időszak: milyen feladatokra számíthatnak a közép- és az emelt szinten vizsgázók? Az írásbeli után jövünk a középszintű teszt szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásával.
Itt vannak a hivatalos megoldások! Hány pontot értetek el?
A középszintű magyarérettségi hivatalos megoldásai.
Az emelt szintű magyarérettségi hivatalos megoldásai.
Az Oktatási Hivatal adatai szerint magyarból középszinten, 1199 helyszínen 81 496-an, emelt szinten, 48 helyszínen 1 848-an tesznek érettségit.
A szövegalkotási feladatsor nem hivatalos, szaktanár által kidolgozott megoldását itt nézhetitek meg.
A középszintű magyarérettségi első részének nem hivatalos, szaktanár által kidolgozott megoldását itt találjátok
A középszintű magyarérettségi első, szövegértési részéről itt találjátok a legfrissebb infókat, folyamatosan frissülő tudósításunkat pedig itt olvashatjátok. A középszintű feladatsor esszékérdéseiről itt találjátok a legfrissebb infókat.
Az emelt szintű magyarérettségi részletei pedig itt vannak.
Középszintű érettségi: négy óra tömény élvezet
A középszintű magyarérettségi 240 perces. A vizsgázóknak két - egy szövegértési és egy szövegalkotási - feladatsort kell megoldaniuk. Először egy megadott szöveg alapján kell kérdésekre válaszolniuk, erre 60 percet kapnak, a jó válaszokkal 40 pontot szerezhetnek. Ezután három esszéfeladat - érvelés, műértelmezés és összehasonlító elemzés - közül kell választaniuk. A fogalmazásra összesen 60 pontot kaphatnak: a tartalomra 20, a szerkezetre és a felépítésre 20, a nyelvi minőségre szintén 20 pont jár.
Sági Zsuzsanna, a Budai Középiskola magyartanára az eduline-nak korábban úgy nyilatkozott, hogy a szövegértési résznél viszonylag hosszú műrészletet szoktak adni, ezért a hatvan perc nem mindig elég a kérdések megválaszolására. "A diákoknak nagyon koncentráltan kell olvasniuk, hiszen kettőnél többször nem is nagyon lesz idejük végigmenni a szövegen. Annyi segítségük azért lesz, hogy a szakaszokat megszámozzák, a kérdéseknél pedig feltüntetik, hogy melyik szakaszra vonatkoznak" - magyarázta.
A szaktanár szerint oda kell figyelni arra, hogy pontosan mire kérdeznek rá: ha egy idézetet kell kiírni, akkor ne a saját szavaitokkal fogalmazzatok, hanem másoljátok ki a szöveg megadott részét, viszont ha tömöríteni kell, akkor önállóan kell megfogalmazni a választ. A szövegértési feladatnál a tempón múlik minden, csak akkor értek a feladatok végére, ha gyorsan dolgoztok.
A szövegalkotási feladat megoldására három órát kapnak a diákok: az idén is egy érvelés, egy összehasonlító elemzés és egy műelemzés közül választhatnak. "Jól kell dönteni" – figyelmeztet Sági Zsuzsanna, aki az érvelést csak annak ajánlja, akinek valóban van véleménye van a felvetett kérdésről, és azt alá is tudja támasztani irodalmi példákkal. A szaktanár szerint ez a legnehezebb feladat, könnyű csapongani, így jól gondoljátok meg, hogy valóban ezt dolgozzátok-e ki. Milyen szerzők szerepelhetnek az idei érettségin? Összefoglalónkat itt olvashatjátok el.
Emelt szintű érettségi: az idén is nehéz lesz
Az emelt szintű magyarérettségi is 240 perces, egy nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsorból és három szövegalkotási feladatból áll. A diákok maguk dönthetik el, melyik feladattal kezdenek, mennyi időt szánnak az esszékérdésekre és a rövid feladatok megoldására. A nyelvi-irodalmi feladatsorban a nyelvi és az irodalmi ismereteket ellenőrző kérdések aránya általában 40-60 százalék.
Május 5-én a közép- és emelt szintű magyarvizsgával kezdődik a 2014-es tavaszi érettségi: az első héten az irodalom mellett a matek, a történelem, az angol és a német kerül sorra.
Az eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, iratkozzatok fel hírlevelünkre, vagy lájkoljátok Facebook-oldalunkat. Az érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.
|
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|