szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A nyelvi érettségik legnagyobb részét az írásbeli feladatsorok teszik ki, idén pedig csakis ezekre fogtok tudni támaszkodni a felvételi pontok számításánál. Íme minden fontos részlet, amit a német írásbeli vizsgák felépítéséről tudnotok kell.

Mint minden nyelvi feladatsor, a német érettségi vizsga is négy részből áll. Külön-külön feladatlapot kaptok olvasott szöveg értéséből, nyelvhelyességből, hallott szöveg értéséből és íráskészségből is. Ezeket közép szinten 180 perc alatt kell megoldanotok, emelt szinten egy órával több időtök van, ott 240 percet bocsátanak a rendelkezésetekre.  

De hogyan is néznek ki ezek a feladatrészek?  

Olvasott szöveg értése 

Ebben a szakaszban 3-4 hagyományos szövegértési feladatot kell megoldanotok. Ezek lehetnek feleletválasztós kérdések vagy igaz/hamis állítások megállapítása, de akár egymáshoz rendelést is kérhetnek tőletek (például egy képet vagy összegző mondatot kell összekötnötök egy bekezdéssel vagy a kérdésekhez a megfelelő választ kell hozzárendelnetek). Ezen kívül előfordulhat, hogy sorrendbe kell raknotok a szövegrészleteket, ki kell pótolnotok a hiányos mondatokat vagy röviden válaszolnotok kell a szövegekre vonatkozó kérdésekre.  

Nyelvhelyesség 

A második részben a nyelvtani helyességre kerül a hangsúly. A vizsgán találkozhattok olyan feladatokkal, ahol előre megadott választási lehetőségekkel hiányos mondatokat kell kiegészítenetek vagy szövegkohéziós (szövegösszetartó erő) eszközökkel kell összefűznötök a darabos szövegeket. Sokszor adott szavak helyes ragozását kell megadnotok, de akár szövegtranszformációra is számíthattok. Ez a rész is, akár a szövegértés, 3-4 feladatból áll.  

Hallott szöveg értése 

A hallgatós feladatrész 2-3 szövegből áll, amik együttesen 6-9 percesek. Ezek tartamazhatnak közérdekű bejelentéseket, közleményeket (például egy busz megállóinak bemondását, vagy egy áruházi bejelentést), de telefonos szövegeket és utasításokat is. Gyakoriak a párbeszédek, műsorrészletek, riportok, beszámolók és az ismeretterjesztő szövegek is, ezekre mind számíthattok.   

A vizsgán minden szöveget kétszer hallgathattok meg. Az első alkalommal egyben lejátsszák az egészet, a második hallgatásnál pedig megszakítják azt bizonyos időközönként, hogy legyen időtök leírni a válaszaitokat.  

Íráskészség 

Ez az utolsó szakasza az írásbeli vizsgának. Ebben a részben két feladatot kell megoldanotok: egy interakciós és egy hosszabb, leíró szöveget kell írnotok. Az első feladatban egy képre, plakátra, üzenetre (bármilyen vizuális segédanyagra) kell reagálnotok 80-100 szóban. Ehhez kaptok három irányító szempontot, amikre mindenképp ki kell térnetek az írásotokban, mert pontlevonás jár érte, ha kihagyjátok. A másik szöveg már egy kicsit hosszabb, ott 100-120 szóban kell kifejtenetek egy témát vagy a véleményeteket valamivel kapcsolatban. Ennél négy szempontot kaptok, esetleg az elsőhöz hasonló segédanyagokat is láthattok majd, de ezek már csak németül lesznek meghatározva.  

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2021-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.