„Nem volt olyan, amire nem számítottam” – diákok a mai érettségiről

Milyen volt a mai középszintű magyarérettségi? Diákok meséltek a vizsgáról.

  • Eduline

Így kellett megoldani a középszintű magyarérettségit - itt a hivatalos megoldás

Emelt szinten érettségiztetek magyarból? Mutatjuk a hivatalos megoldókulcsot

Idén is a magyar nyelv és irodalom vizsgával kezdtek az érettségizők, középszinten 68 458-an, emelt szinten pedig 2 119-en vizsgáztak ma az Oktatási Hivatal adatai szerint. A feladatlapokra 240 perce volt a diákoknak és maximum 100 pontot szerezhettek. A vizsga délután 1 órakor ért véget.

A megkérdezett diákok többsége nem találta különösebben nehéznek a középszintű magyarérettségit, a szövegértést szinte mindenki könnyűnek, vagy közepesen könnyűnek találta.

„Őszintén szólva rosszabbra számítottam” – mondta Luca, a békéscsabai Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakgimnáziuma és Kollégiumának diákja. Az időt is elégnek érezte, hamarabb is végzett. Az érettségiző szerint a szövegértésnél barátságos volt a szöveg, nem okozott nehézséget, csak meg kellett találni a megoldást a feladatban.

Egy másik érettségiző szerint is nagyon könnyű volt a szövegértés része a vizsgának, csak néhány feladat volt, ami nehezebben volt értelmezhető, esetleg félreérthető volt.

Az elején azt hittem, hogy nehezebb lesz.

- mondta az érettségiző, aki bár nem tartotta nehéznek a szövegértést, ott úgy érezte, hogy egy kicsit több idő kellett volna. A korábban gyakorolt feladatokhoz képest egyáltalán nem találta nehezebbnek az idei érettségit, sőt kifejezetten könnyebbnek gondolja.

Eszter, a győri Kazinczy Ferenc Gimnázium diákja elmondta, hogy először nagyon furcsa volt az egész helyzet, amit az érettségi elején tapasztalt. A maszk, a fertőtlenítés és a további szabályok, de ezen hamar túllendültek.

Nem volt nehéz, de voltak nagyon részletes kérdések, amiket elsőre meg sem találtam a szövegben.

-mondta az érettségiző. Szerinte az érvelés megfogható téma volt, könnyű volt megírni. Tulajdonképpen semmi olyan nem szerepelt a feladatok között, amire ne számított volna, úgy érzi, hogy minden témát érintettek az iskolai órákon. Szerinte csak használni kellett a megszerzett tudást.

 A magyarérettségiről szóló, folyamatosan frissülő tudósításunkat itt találjátok:

2020-as magyarérettségi: feladatok és megoldások elsőként nálunk!

Ma a magyarral indul az idei érettségi időszak. Kövessetek minket a legfontosabb információkért és szaktanári véleményekért. Ma is folyamatosan tudósítunk a nap eseményeiről, és ahogy már megszoktattátok, délután jövünk az idei középszintű érettségi szaktanár által kidolgozott, nem hivatalos megoldásával. A magyar nyelv és irodalom érettségi nap szakmai támogatását, köszönjük a PTE Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karának.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2020-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

 

 

Hozzászólások

Megvannak az érettségi hivatalos eredményei: magyarból romlottak, töriből javultak az átlagok

Könnyebb töri, nehezebb magyar és szinte változatlan matek – nagyjából így foglalhatók össze a 2026-os érettségi eredményei. Magyarból középszinten több mint három százalékponttal csökkent az országos átlag, történelemből viszont csaknem ugyanennyivel nőtt. Matekból és angolból alig változtak az eredmények 2025-höz képest, emelt szinten pedig több tárgynál éppen ellentétes trend rajzolódott ki.

„Olyan emberekre van szükség, akik egy kicsit másképp ketyegnek tanárként”

Az a kérdés, hogy milyen tanárokra van szükség az iskolákban, első látásra egyszerűnek tűnik. A legtöbben azt válaszolnák: jól képzett, elkötelezett, a tantárgyukat szerető pedagógusokra. Mindez természetesen igaz. Mégis, ha végignézünk azokon az iskolákon, amelyek hosszabb időn keresztül képesek voltak valódi változást létrehozni, azt látjuk, hogy valami más is közös bennük. Vélemény.

Elkészült a jelentés a tankerületi rendszer átvilágításáról: Lannert Judit szerint „a bürokrácia nőtt, az intézmények mozgástere szűkült”

Nem tette hatékonyabbá a köznevelési rendszert a központosítás, sőt tovább mélyültek a pedagógushiányból, az alulfinanszírozottságból és a túlzott adminisztrációból fakadó problémák – Lannert Judit szerint ez az egyik legfontosabb megállapítása annak az átfogó átvilágításnak, amely a Klebelsberg Központ és a tankerületi rendszer működéséről készült. A jelentést a kormány elfogadta, és ennek alapján döntött a köznevelés irányításának átalakításáról.