Hány feladatot kell majd megoldaniuk a középszinten érettségizőknek az idei matekérettségin? Mennyi idő lesz a feladatlapokra és milyen segédeszközöket vihettek be a terembe? Most minden kérdésre válaszolunk.
Milyen lesz a középszint?
Középszinten összesen két darab feladatlapot kell majd megoldanotok 180 perc alatt. Az I. (45 perc) és a II. (135 perc) feladatlapon belül a rendelkezésére álló időt tetszése szerint oszthatjátok meg az egyes feladatok között és megoldásuk sorrendjét is meghatározhatjátok. Először az I. feladatlapot oldjátok majd meg. A vizsgadolgozatokat a 45 perc leteltével a felügyelő tanár összegyűjti. Ezután kerülhet sor a II. feladatlap kiosztására és megoldására.
Az I. feladatlap 10-12 feladatot tartalmaz, amely az alapfogalmak, definíciók, egyszerű összefüggések ismeretét hivatott ellenőrizni. Ebben a feladatlapban előfordulhat néhány igaz-hamis állítást tartalmazó vagy egyszerű feleletválasztós feladat is, de a feladatok többsége nyílt végű. Az első feladatlap megoldására 45 perc áll rendelkezésetekre, vagyis ezen idő eltelte után e feladatok megoldására nincs tovább mód. Összesen 30 pontot szerezhettek velük.
A II. feladatlap megoldási időtartama 135 perc. Ez további két részre oszlik, melynek megoldása folyamatos, az adott időn belül nem korlátozott. A II. A rész három, egyenként 9-14 pontos feladatot tartalmaz. A feladatok több részkérdésből állnak. A II. B rész három, egyenként 17 pontos feladatot tartalmaz, amelyből kettőt kell megoldanotok, és csak ez a kettő értékelhető. Ezekkel összesen 70 pont szerezhető.
Fontos, hogy a három feladatból azt jelölnötök kell, melyiket hagyjátok ki tehát az erre a célra szolgáló négyzetben kell írnotok a feladatnak a sorszámát, melynek értékelése nem fog beszámítani az összpontszámába. Ezt a felügyelő tanárnak a vizsgadolgozat beszedésekor ellenőriznie kell. Amennyiben ez nem történt meg, és a választásotok a dolgozatból sem derül ki egyértelműen, akkor a nem értékelendő feladat automatikusan az utolsó feladat azaz a 18-as lesz.
Arról, hogy milyen témakörök fordulhatnak elő a középszintű érettségin, itt olvashattok bővebben.
Mit vihettek be a terembe?
Vizsgázónként megengedett segédeszközök: függvénytáblázat (egyidejűleg akár többféle is), szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológép, körző, vonalzó, szögmérő, melyekről nektek kell gondoskodnotok. Ezeket az eszközöket a vizsgázók a vizsga során egymás között nem cserélhetik.
Milyen a matekérettségi emelt szinten?
Emelt szinten az írásbeli 240 perces lesz, ami alatt kétrészes feladatsort kell megoldanotok. A rendelkezésére álló időt tetszés szerint oszthatjátok meg az I. és a II. rész, illetve az egyes feladatok között és megoldásuk sorrendjét is meghatározhatjátok.
Az I. részfeladatsor négy feladatból áll. Ezek az emelt szintű követelmények alapján egyszerűnek tekinthetők, többnyire a középszintű követelmények ismeretében is megoldhatók. A négy feladat közül legalább három több részkérdést is tartalmaz.
A II. részfeladatsor öt, egyenként 16 pontértékű feladatból áll. Ezek közül legalább kettőben a gyakorlati életben előforduló szituációból származik a probléma, így a megoldáshoz a szöveget le kell fordítanotok a matematika nyelvére, azaz matematikai modellt kell alkotnotok, abban
számításokat kell végeznetek, s a kapott eredményeket az eredeti probléma szempontjából értelmezve kell válaszolnotok a felvetett kérdésekre. Öt feladatból négyet kell kiválasztani, megoldani, és csak ez a négy értékelhető. A feladatok több részkérdést tartalmaznak, és általában több témakör ismeretanyagára támaszkodnak. Emelt szinten is jelölni kell, melyik feladatot nem szeretnétek megoldani, ha ez nem történik meg, akkor az utolsó feladat értékelésé hagyják ki.
Felkészülés az utolsó héten?
Hamarosan elérkezik a pillanat, amikor a végzős diákoknak túl kell esniük életük első nagy vizsgahelyzetén, és meg kell írniuk az érettségi vizsgákat. Most a Studium Generale (SG) matematika szekciójának vezetője adott tanácsokat, miket érdemes összeszednetek az érettségi előtt. Akár közép-, akár emelt szinten készültök érettségizni matekból, egy írásbeli feladatsort mindenképp meg kell oldanotok. Itt vannak a leggyakrabban elkövetett hibák az írásbeli vizsgákon - ezeket kell elkerülnötök.
Hogy érdemes beosztani az időt a vizsgán? Erről is beszélgettünk a matektanárral. Ha pedig még gyakorolnátok, akkor itt vannak a tippek, hogyan érdemes.
Milyen egy maxpontos levél az angolérettségin? Cikksorozatunk harmadik részében abban segítünk, hogyan érdemes a nyelvi érettségi utolsó feladatrészére készülni, gyakorolni és mire kell a megoldás során figyelni. Ehhez ismét Mongyi Norbert a budapesti Eötvös József Gimnázium angol és francia szakos tanára, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Vitéz János Tanárképző Központjának oktatója, az Eszterházy Károly Egyetem Neveléstudományi Doktori Iskolájának hallgatója ad nektek tippeket.
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.
És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.
Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.
Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2020-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.
|