szerző:
Eduline

Kiricsi Karola neve többeknek ismerősen cseng, hiszen ő a BKV sajtószóvivője. Emellett egyszerre két szakra jár az JTI posztgraduális képzésen.


Mikor fog végezni?
Már csak egy-egy záróvizsga hiányzik az egészből. Kicsit elfoglalt voltam az utóbbi időben. Három éve kezdtem, most a két szakdolgozatírással egy kis szünetet tartok.
 
Melyik szakokat választotta?
A közlekedés szakjogászt és a környezetvédelmi szakjogász.
 
Miért pont ezeket?
A környezetvédelmi szakjogászt az elkötelezettségem miatt. A másik szakmai szempontból érdekel, mivel 2004 óta a közlekedésben dolgozom. A két dolog összefügg, főleg a közösségi közlekedés területén. A környezetbarát közlekedés egyfajta alternatív közlekedési mód, hiszen az autóhoz képest a kerékpár, vagy a közösségi közlekedés alternatív közlekedési módként fogható fel. Ezért a két terület valójában összefügg.
 
Ezért jár egyszerre két szakra?
Úgy gondoltam mindkettőt szeretném. Ez ritka. Nem is javasolta senki, az anyag mélysége, és a vizsgaidőpontok miatt.
 
Miről írja a szakdolgozatait?
Még csak terveim vannak. Egyelőre a közlekedés szakirányban a sztrájkkal kapcsolatos problémakör érdekel. A sztrájktörvényben nincs teljesen tisztázva, hogy mit jelent pontosan az elégséges szolgáltatás egy közlekedési szolgáltatás esetében.
A környezet irányban az alternatív közlekedési módok szabályozásának Európai Uniós összehasonlítása érdekel.  
 
Tudna erre egy példát mondani, hogy ez mit is jelent pontosan?
Nálunk tilos a buszsávot kerékpárosoknak használni. A gyakorlati tapasztalat szerint ez nem jó megoldás. Bécsben bizonyos időpontokban, bizonyos szakaszokon mindez megengedett. Valószínűleg a szabályozás megszületésekor lényegesen kisebb volt még a forgalom. Azóta megnőtt az autósok, biciklisek, sőt, még a buszsávok száma is. Itt a szabályozás mögötte marad az élet követelményeinek. Máshol erre van már megoldás. Ezt szeretném összehasonlítani, ilyen példák által.
 
Hogy tudja összeegyeztetni időben a két szakot a munkájával?
Mióta a BKV szóvivője vagyok, azóta nagyon nehezen. A munka és a tanulás átfedésben van. Korábban olyan időbeosztásban dolgoztam, hogy ezt meg tudtam oldani. Az előző munkahelyemen, a Fővinformnál ugyanis hajnalban és este dolgoztam, a nappalaim szabadok voltak. A munkáltatóm tanulmányi szabadságot biztosított a vizsgaidőszakokban. Most már mivel csak a szakdolgozatírás van hátra, így nem kell adott időpontokban bejárnom. De nem szeretném elodázni a szakdolgozatok leadását!