Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Ha a dolgozó indokolatlanul nem válaszol a főnökének, akkor akár őt is megbírságolhatják. Egyes munkavállalók örülnek az új törvénynek, míg mások szerint ez nem fog változtatni a helyzetükön.
Kihívások, önállósodás, munkahelyi- és magánéleti stressz, mindezek feldolgozásához pedig még nem épült be a mentális egészség gondozása a magyar köznevelésbe. A pedagógusok mentálhigiénés támogatása volt a témája az idei X. Keresztény Neveléstudományi Konferenciának.
Túlzott lelkesedéssel kezdődik, majd frusztrációval, motiválatlansággal, csendes kilépéssel, végül pedig felmondással, vagy komoly egészségügyi problémákkal végződik. A burnout-szindróma, vagyis kiégés 2019 óta hivatalosan is elismert egészségügyi állapot, ami fizikailag és szellemileg is megterheli a munkavállalókat. Kiváltképp, ha pályakezdőkről van szó.
Komoly problémát jelenthet a kiégés már a legfiatalabbaknál is. A korai iskolakezdés, társadalmi problémák, és az asszertív kommunikáció hiánya tovább növelheti a szorongást.
A hallgatók harmada már az egyetem alatt kiég egy 2019-es tanulmány szerint. Sokan rákényszerülnek arra, hogy az órák mellett dolgozzanak is, mert nem mindenkit tudnak kisegíteni a szüleik, főleg, ha nem megoldható az ingázás és lakbért is kell fizetniük. Egyetemistákat kérdeztünk arról, ők hogyan tudják összeegyeztetni tanulmányaikat a munkával.
Hamarosan kezdetét veszi az új tanév, végre meg is jelent a 2023/2024-es tanév rendje, emellett lezárult a Zeneakadémia rektori pályázata, és Gulyás Gergely szerint nincs tanárhiány. Összeszedtük a hét legfontosabb történéseit.
Súlyos probléma a hallgatók kiégése, ami kevéssé meglepő, ha a naponta 4-8 órában folyamatosan teljesítménykényszerben lévő tanulókat nézzük, akiknek az egyetem egy munkahelyhez hasonló stresszt okozhat. Rengeteg minden segíthet a sporttól a humorig, de ha felismerjük magunkon a „burnout” tüneteit, érdemes szakember segítségét kérni.
A fiatal kínaiak, akiknek mindig azt mondták, hogy a tanulás és a diplomaszerzés kemény munkája meghozza a gyümölcsét, most legyőzöttnek és túlhajszoltnak érzik magukat.
A sokak által csak Jocó bácsiként ismert Balatoni József, középiskolai osztályfőnök szerint a diákok már annak is örülnek, ha konzultációra mehetnek hozzá, mert legalább egy kicsit kimozdulhatnak otthonról.
Tetőfokára hágott az oktatásban dolgozók stresszszintje: többségük szorong a mindennapok során. A tartósan stresszes környezet pedig a diákokra is hatással van.