Fontos infó: már a keresztféléves felvételin is emelik a ponthatárt
Hány pontot kell szereznetek, ha most felvételiztek egyetemre vagy főiskolára? Hogyan változnak a minimumponthatárok a következő években? Újabb olvasói kérdésre válaszoltunk.
Hány pontot kell szereznetek, ha most felvételiztek egyetemre vagy főiskolára? Hogyan változnak a minimumponthatárok a következő években? Újabb olvasói kérdésre válaszoltunk.
Több mint tízezer diák búcsúzhat el a felsőoktatástól, ha a már elfogadott rendelettől eltérően nem 260-ra, hanem 300-ra emelik a felvételi minimumponthatárát 2014-ben. A kieső diákok - feltéve, hogy ott nem emelkedik tovább a ponthatár - a közösségi főiskolák által kínált felsőoktatási szakképzések közül válogathatnának.
Kellemetlen meglepetés érheti azokat, akik 2014-ben szeretnének egyetemre, főiskolára felvételizni: bár már módosították a felvételi rendeletet, elképzelhető, hogy mégsem húsz, hanem rögtön hatvan ponttal emelkedik az a küszöb, amely alatt senki nem juthat be alap- vagy osztatlan képzésre. Vagy újra változtatnak a nemrég módosított felvételi rendeleten, vagy a módosítás híre nem jutott el a miniszterig.
Kötelező délutáni programok az iskolában, erkölcstan és hittan, új bérezési rendszer, tanfelügyelet - többek között ez várja a diákokat és a tanárokat a hétfőn kezdődő új tanévben. Nyilvánosságra kerültek a pótfelvételi ponthatárai, bejártuk a legnépszerűbb budapesti könyvtárakat, a felsőoktatási ösztöndíjakról szóló cikkünkben pedig a támogatási lehetőségeket vettük sorra. A hét hírei és cikkei.
Csak az általános felvételi eljárásban majdnem háromezer felvételiző továbbtanulási terveit húzhatja keresztbe a 2014-re időzített újabb ponthatáremelés - alap- és osztatlan képzésre 260, felsőoktatási szakképzésre 220 pont alatt nem lehet majd bekerülni.
2014-ben legalább 260 pontot kell majd összegyűjteniük azoknak, akik alap- vagy osztatlan képzésre szeretnének bekerülni. Több szakhoz két emelt szintű érettségit kell tenniük a diákoknak, a "közösségi főiskolák" viszont csak felsőoktatási szakképzéseket indíthatnak majd, ha a kormány tervei szerint elkezdődik az intézmények átalakítása.
Idén is bekerült a világ 150 legjobbja közé az ELTE fizika képzése a sanghaji ARWU-rangsorban. Augusztus 15-től tanóránként majdnem 20 kilométert kell vezetniük a tanulóknak, ha jogosítványt szeretnének. Elindult a diákhitel-igénylés, a felsőoktatási államtitkár pedig bejelentette: 2014-ben 260 pont nem lehet majd bekerülni egyetemre, főiskolára. A hét hírei és cikkei.
Jövőre 170-180 milliárd forint állami támogatásra van szükség a felsőoktatásban - mondta az Emberi Erőforrások...