Az érintett rendelkezést a kegyelmi botrány után szigorította a kormány, most pedig semmissé nyilvánította az Alkotmánybíróság.
Az Alkotmánybíróság 2025. május 15-i döntésében alaptörvény-ellenesnek nyilvánította, és megsemmisítette a gyermekvédelmi törvény egyik rendelkezését. Ez a szabály lehetővé tette, hogy a gyermekvédelmi dolgozókat végkielégítés nélkül bocsássák el, ha nem mentek át a kifogástalan életvitel vizsgálatán - szúrta ki a Telex.
A vitatott szabályozást 2024-ben, a bicskei gyermekotthonban történt pedofilbotrányt követően vezették be. A célja az volt, hogy szigorúbban ellenőrizzék a gyermekvédelmi intézmények munkatársainak életvitelét. A dolgozóknak egy 500 kérdésből álló kérdőívet kellett kitölteniük, amelyben olyan magánéleti témák is szerepeltek, mint a nemi életük, alkoholfogyasztási és szórakozási szokásaik. Sokak számára ez sértő volt, és több intézményben – például a budapesti Cseppkő gyermekotthonban – tömeges felmondások történtek.
Az Alkotmánybíróság indoklása szerint az azonnali hatályú elbocsátás nem azonos a rendkívüli felmondással, így nem indokolható automatikusan a végkielégítés megvonása. A testület ezért eltörölte a vonatkozó rendelkezést, és megtiltotta annak általános alkalmazását.
A döntés azonban nem tiltja meg a kifogástalan életvitel vizsgálatát, de rögzíti, hogy az ebből fakadó elbocsátásnál a munkavállalók jogait is figyelembe kell venni.