Szombaton Novák Katalin köztársasági elnök lemondott, és nem sokkal később Varga Judit is bejelentette, hogy visszavonul a közélettől.
Az Eduline is beszámolt arról, hogy Novák Katalin még tavaly tavasszal, a pápalátogatás alkalmával kegyelmet adott K. Endrének, a bicskei Kossuth Zsuzsa gyermekotthon volt igazgatóhelyettesének, aki segített eltussolni a korábbi igazgató pedofil tetteit.
Ezután a köztársasági elnök lemondását több ellenzéki párt is követelte, Orbán Viktor pedig miniszterelnök pedig a komány nevében alkotmánymódosítást nyújtott be, ami ellehetetlenítené, hogy a kiskorú gyerekek sérelmére elkövetett bűncselekmény esetén az elkövető kegyelmet kapjon. Többek között a diákok péntekre tüntetést szervezetek a Sándor-palotához, és emellett száznál is több gyermekjogi szervezet, szakértő és támogató írta alá a Gyermekjogi Civil Koalíció Novák Katalin kegyelmi döntését elítélő nyilatkozatát.
Szombat délután Novák Katalin közleményt adott ki, amelyben úgy fogalmazott, hogy a kegyelmezési jogkör mind közül talán a legérzékenyebb, mert egy ember életéről kell dönteni a kegyelmi kérvény és a rendelkezésre álló információk alapján.
"Tavaly áprilisban abban a hiszemben döntöttem a kegyelem mellett, hogy az elítélt nem élt vissza a rá bízott gyermekek kiszolgáltatottságával. Hibáztam, mert a kegyelmi döntés és az indokolás hiánya alkalmas volt arra, hogy a pedofiliára vonatkozó zéró tolerancia kapcsán kételyeket ébresszen. Márpedig itt nincs, és nem is lehet kétely. Soha nem adnék kegyelmet annak, akiről azt gondolom, hogy fizikailag vagy lelkileg gyermekeket bántalmaz. Így volt ez akkor és így van ez ma is."
- fejtette ki Novák Katalin.
Nem sokkal később Varga Judit korábbi igazságügyi miniszter is bejelentette, hogy visszavonul a közélettől, lemond országgyűlési képviselői mandátumáról és az EP-lista vezetéséről is. A politikus a döntését a Facebook-oldalán tette közzé arra reagálva, hogy Novák Katalin köztársasági elnök lemondott megbízatásáról.
Varga Judit azt írta, a rendszerváltoztatás óta az elnök egyéni kegyelmi döntésének érvényességéhez az igazságügyi miniszter ellenjegyzése szükséges.
"Én folytattam azt a több mint 25 éves gyakorlatot, miszerint az igazságügyi miniszter tudomásul veszi az elnök kegyelmi döntését"
- fogalmazott a politikus, majd hozzátette, az elnök döntésének ellenjegyzéséért a politikai felelősséget vállalja.