A június 17. és július 3. közötti időszak igencsak stresszes az érettségizőknek; hiszen ezekben a napokban zajlanak a szóbeli vizsgák. Mivel pedig Mikszáth Kálmánnak vagy Jókai Mórnak nem tudnak üzenni az irodalomból vizsgázók, így kortárs magyar íróknak üzenve vezetik le a feszültségüket.
"Hat ha tetelnel magat huzom ki akkor gatya" - futott be így, ékezetek nélküli formában az alábbi üzenet Dragomán György József Attila-díjas magyar író és műfordító Facebook postaládájába egy szóbeli érettségi előtt álló diáktól.
Hiába van már ugyanis június vége, a szóbeli érettségi vizsgák még mindig zajlanak, a frusztrációjukat pedig - úgy tűnik - a irodalom szóbeli érettségi miatt izguló diákok azokon a kortárs magyar írókon vezetik le, akik a közösségi oldalakon is megtalálhatók.
Dragomán György például egy egész összeállítást osztott meg a Facebook-profilján arról, milyen különféle üzeneteket kapott a diákoktól. Volt, aki például nagyon udvariasan arra kérte, imádkozzon azért, hogy az írót húzza az irodalom szóbelin. Egy másik diák azt írta;
"Bárcsak shrek lenne helyetted."
Később kiderült; Shrek (vagy éppen Dragomán György) ide vagy oda, az üzenetet küldő diák átment az érettségin, amihez az író szeretettel gratulált.
De nem csak Dragomán György kapott ehhez hasonló üzeneteket. Grecsó Krisztián József Attila-díjas író és költő is nagyot nézhetett, amikor egy ízes magyar káromkodással bevezetve a következő üzenetet kapta;
"Rajtad áll vagy bukik az érettségim báttya."
A kommentszekcióban volt, aki megkérdőjelezte, mégis hogyan juthatott el az üzenetet küldő diák az érettségiig. A költő ugyanakkor az érettségiző védelmére kelve azt írta; "a központozások hiányától eltekintve tökéletes a helyesírása. A szöveg dramaturgiai felépítése is kitűnő. Bőven túl van az érettségi kérdésen."
Később pedig az is kiderült; a diák átment a vizsgán, majd jóval udvariasabb formában tudatta Grecsó Krisztiánnal, hogy egyébként a Harminc év napsütés a kedvenc olvasmánya a szerzőtől.
Nem ez az első alkalom
Minden jel arra utal; nem ez az első alkalom, hogy a frusztrált érettségizők a közösségi oldalakon üzennek kortárs magyar íróknak. Dragomán György már 2018-ban is kapott üzeneteket, ráadásul nem is akármilyet: egy fotót arról, ahogy egy lány az egyik kezében a Máglya című kötetét tartja, a másik kezével pedig bemutat az írónak.
"A kérdés, amit feltesz, hogy minek kell engem olvasni? Mért van ő erre kényszerítve? Még be se fejeztem a nevetést, amikor már kaptam is egy másik üzenetet, amiben az állt, hogy megnézett egy fél interjút velem, és már mégsem bánja annyira, és elnézést kér "gyermeki hülyeségéért", azt is írja, felelőtlen döntés volt nekem írni" - szerepel a bejegyzésben.
Az író hozzáteszi; kifejezetten örült a képnek, hiszen arról épp az említett regényének, a Máglyának a főszereplője jutott eszébe, aki "nem fogadja el kritika és kérdés nélkül azt, amit a hatalom rá kényszerít".