szerző:
Székács Linda
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ezáltal a fiatalabb generációk kevésbé hajlamosak a demencia kialakulására.

Az 1970-es években születettek agya 6,6 százalékkal nagyobb, mint azoké az embereké, akik az 1930-as években születtek - derül ki egy több mint háromezer 55 és 65 év közötti embert vizsgáló friss amerikai kutatásból, amiről a ScienceAlert számolt be.

A kutatás szerint az agy térfogata évtizedről évizedre növekszik. Az X-generációs felnőttek esetében például a fehérállomány mintegy 8,8 százalékkal, a szürkeállomány pedig 15 százalékkal nagyobb térfogatú, mint az őket megelőző generációé, míg a tanulásban és a memóriában jelentős szerepű hippokampusz térfogata 5,7 százalékkal lett nagyobb egy generáció alatt. Ráadásul a méretbeli eltérésre nincsenek hatással olyan tényezők sem, mint a nem, a magasság vagy az életkor.

Charles DeCarli a University of California Davis vezető neurológusa szerint ezek alapján minden jel arra utal, hogy a születésünk évtizede hatással van az agy méretére, de akár olyan egyéb tényezők is befolyásolhatják azt, mint az egészség, a társadalmi és kulturális helyzet, valamint az oktatás.

A kutatók szerint ugyanakkor mindez azt jelenti, hogy a fiatalabb generációk esetében a demencia kockázata is egyre alacsonyabb. Az elmúlt három évtizedben ugyanis a demencia előfordulása évtizedenként nagyjából 13 százalékkal csökkent Európában és az Amerikai Egyesült Államokban is, a felnövő generációk esetében pedig annak kockázata még ennél is alacsonyabb lehet, köszönhetően az egészségesebb életmódnak és annak, hogy mivel úgy gondolják, hogy a betegség az agy szürkeállományának méretét zsugorítja, ezért a nagyobb méretű szürkeállomány nagyobb ellenállóképességet is jelenthet a fiatalabb generációk esetében.