Inkább életre szóló barátság, mint szenvedélyes szerelem kötötte össze a XX. század egyik legnagyobb koponyáját, Szilárd Leót Gertrude "Trude" Weiss-szel. Több évtizeden keresztül inspirálták egymást és hatottak egymásra. Mikor Szilárd rákos lett, közösen dolgozták ki a betegség radioterápiás kezelését. Új sorozatunkban híres tudósok kevésbé ismert feleségeit mutatjuk be, akiknek nemcsak az volt a dolguk, hogy esténként meleg vacsorát tegyenek az asztalra, hanem a tudományos életben is bizonyítottak.
Trude tudományos pályafutása nem túl ismert, pedig az orvostudomány professzora, közegészségügyi tisztviselő, kutató-orvos és számos fontos világszervezet tanácsadója volt. Gertrud Weiss 1909. december 28-án született Bécsben, az Osztrák-Magyar Monarchiában, Arthur Weiss orvos lányaként. A bécsi egyetemre 1928-ban iratkozott be, ahol matematikát és fizikát tanult, azonban egy szemeszter után otthagyta a tanulmányait és Svájcba utazott, ahol a költő Hilda Doolittle lányának nevelőnőjeként dolgozott, és nyelvtanfolyamokon vett részt a lausanne-i egyetemen.
A következő évben fizikát és biológiát tanult a berlini egyetemen, miközben titkárnőként és fordítóként dolgozott. Ekkor találkozott először a magyar atomfizikussal, akinek egy kéziratot fordított le, és részt vett a fizikaóráján is. Szilárd Leó meggyőzte Trudét, hogy fizika helyett orvostudományt tanuljon, ezért 1930-ban visszatért a Bécsi Egyetemre, ahol 1936-ban doktorált.
Csak mester és tanítvány
A Berlinben töltött idő alatt pusztán professzor – tanítvány viszony volt Trude és Szilárd Leó között, a tudós nagy szerelme akkoriban az operaénekesnő Gerda Philipsborn volt. Leó az 1920-as években Berlinben "fülig beleszeretett" Gerdába, aki történetesen a főbérlőjének lánya volt. A vonzó, sötét hajú, sötét szemű, karcsú lány nem tudományos karrierről, hanem arról álmodott, hogy a világ rászorulóinak és elnyomottjainak szenteli életét, ezért 1932-ben Indiába, Delhibe ment önkénteskedni.
Szilárd Leó Indiába is követni akarta szerelmét, megkérte az akadémiai munkatársait, hogy értesítsék őt az Indiában meghirdetett álláslehetőségekről. Még az is megfordult a fejében, hogy matematika - fizika szakos korrepetitorként dolgozzon egy gazdag indiai családnál. 1934. január elején tájékoztatták is őt egy álláslehetőségről, amely Delhiben volt. Szilárd jelentkezett is az állásra, felajánlva, hogy személyesen is ellátogat Delhibe, ha kíváncsiak rá, azonban mégis más kapta meg az állást. Leó azonban soha nem tudta elfelejteni élete szerelmét, fényképét egész életében a tárcájában őrizte.
20 év után házasodtak össze
Ugyanakkor Trude és Leó kapcsolata nem szakadt meg ez idő alatt sem, levélben számoltak be egymásnak életük fontos eseményeiről és amikor lehetőségük volt rá, találkoztak is egymással. Trude 1937-ben költözött az USA-ba, 1944-ben a Columbia Egyetemen szerzett posztgraduális diplomát. Később a New York-i Egyetemen tanított orvostudományt, majd 1950 áprilisában docensi állást vállalt a Coloradói Egyetemen, és Szilárd Leó elkezdett heteken át nála lakni Denverben, miközben korábban soha nem voltak együtt néhány napnál tovább.
A konzervatív Egyesült Államokban akkoriban rossz szemmel nézték az egyedülálló emberek kapcsolatát, és miután az egyik diákja „felfedezte” őket, Szilárd aggódni kezdett, hogy elveszítheti az állását. 1951. október 13-án házasodtak össze New Yorkban, de ez semmit sem változtatott a kapcsolatukon, továbbra is távkapcsolatban éltek és a házasságukról szóló hírt elhallgatták az ismerőseik elől. Utólag, amikor kiderült, sok barátja megdöbbent, mivel Szilárdot született agglegénynek tartották.
Közösen a rák ellen
Trude továbbra is a karrierjére koncentrálhatott, nyolc évig a UC San Diego orvosi karának tudományos munkatársa és előadója volt, majd csatlakozott a Kaliforniai Egyetem orvosi karának oktató gárdájához. Trude aktívan részt vett a nemzetközi Pugwash-mozgalomban és számos olyan csoportban, amelyek célja a nukleáris leszerelés volt. Tanácsadóként dolgozott az Egészségügyi Világszervezetnek és a Pánamerikai Egészségügyi Szervezetnek is, és tudományos munkatársa volt a New York-i Orvosi Akadémiának.
Szilárd Leó feleségének is köszönheti, hogy néhány évvel tovább élhetett. Miután hólyagrákot diagnosztizáltak nála, Trudéval együtt tanulmányozták át a szakirodalmat és dolgoztak ki lehetséges módszereket a betegség felszámolására. Együtt szervezték a radiológiai kezelést, és számították ki a dózisokat. Munkájukból új gyógyászati eljárás született: a rák radioterápiája.
Szilárd Leó 1964-ben halt meg, de nem a rák, hanem egy szívroham végzett vele. Halála után Trude sok időt fordított arra, hogy néhai férje életéről és munkásságáról beszéljen. Ő tárta fel mélységeiben Szilárd Leó és Einstein életre szóló együttműködését, Fermivel való kapcsolatát és számos fontos adalékkal szolgált a Manhattan-projektről is. Trude szerkesztette és adta ki néhai férje tanulmányait is. Az elsőt az MIT Press adta ki 1970-ben, a második pedig (Leo Szilard: His Version of the Facts) 1978-ban látott napvilágot. Épp a harmadik köteten dolgozott, amelynek címe "A tudományon túl egy élhető világért", amikor Trude 1981 április 27-én elhunyt.