szerző:
Tornyos Kata
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Kr.u. I. századi lelet a Jászságban került elő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE), a Jász Múzeum és az Eötvös Loránd Kutatóhálózat régészei által.

A sírban az orvos felszerlését – fogó, tűk, csipesz, sebészeti beavatkozásokra alkalmas, csúcsminőségű szikék, valamint gyógyszermaradványok – is megtalálták, ezeket az orvos lábai mellé, két faládikában helyezték el.  A sír szinte teljesen érintetlen volt, leszámítva egy állatjárást, amely miatt az egyik szike átkerült a lábtól a fej mellé - olvasható az MTI-n.

A Jászberényhez közel, 2022-ben végzett ásatás első fázisában, a felszíni terepbejárás során először rézkori és avar leletek kerültek elő, majd utána találtak rá a sírra.

Borhy László régész, az ELTE rektora kiemelte, hogy a Római Birodalom határain belül és kívül is párját ritkítja egy ilyen, teljes orvosi készlet. Hozzátette: a sír a Kr. u. 1. századra keltezhető, Pannonia tartomány megszervezésének időszakából. A folyamatban lévő genetikai vizsgálatok remélhetőleg fényt derítenek majd a római kori orvos származására is.