szerző:
Eduline

A korábbinál még gyorsabb ütemben drágultak az albérletek – derül ki a KSH-ingatlan.com lakbérindex legfrissebb adataiból. Ha ősszel kezdenétek az egyetemet vagy főiskolát, és nem kaptok kollégiumi helyet, a belváros mellett érdemes körbenézni a XIV., a IX. és a X. kerületben is, ezek ugyanis az olcsóbb városrészek közé tartoznak.

Az ingatlan.com oldalán közzétett anyag szerint országosan 2,6 százalékkal voltak magasabbak a májusi bérleti díjak az áprilisinál, Budapesten pedig 2,5 százalékos volt az emelkedés. Ez az áremelkedés gyorsulását mutatja, áprilisban az előző hónaphoz képest 2-2 százalékos volt a drágulás. Éves összevetésben a bérleti díjak országosan 20,8 százalékkal, Budapesten pedig 21,4 százalékkal nőttek – tették hozzá.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője azt mondta: “Az albérletárak 2022-ben mutatott emelkedése passzol az eddigi trendbe, azaz folyamatosan növekednek a bérleti díjak. A drágulást tompíthatná a kínálat bővülése, ám az csak a felsőoktatási ponthatárok kihirdetése előtt, július közepén várható”.

Az ingatlan.com összefoglalója szerint Budapesten 190 ezer forint volt az átlagos bérleti díj. A legdrágább a II. kerület a 330 ezer forintos átlagos bérleti díjjal. „Bár az V. kerület a 312 ezer forintos albérletárával a második, az egy négyzetméterre vetített átlagos havi bérleti díj ebben a városrészben elérte az 5 ezer forintos lélektani határt, amire korábban sehol nem volt példa egy kerületben sem” – tette hozzá Balogh László.

A legnagyobb kínálattal rendelkező két kerületben, a XI.-ben és a XIII.-ban 196 és 174 ezer forintra rúgtak az átlagos bérleti díjak. Olcsóbb viszont a IX. és a X. kerület, ott 150 ezer forint az átlagos bérleti díj - a IX. kerület belső része több egyetemhez közel van. Bár a X. kerület messzebb van a nagyobb campusoktól, de ha az alacsonyabb árért cserében hajlandóak vagytok valamivel többet buszozni (vagy akár városon belül a vonatokat használni, a legtöbbre ugyanis a városon belül felszállhattok BKV-bérlettel), Kőbánya is jó választás lehet. A legolcsóbbak közé tartozik XXI. kerület, vagyis Csepel is, ahonnan a HÉV miatt több egyetem viszonylag gyorsan elérhető.

A megyeszékhelyeken 92,5 és 150 ezer forint közötti átlagos bérleti díjak vannak. A legdrágább városok közé sorolható Veszprém, Debrecen és Székesfehérvár, míg a legolcsóbbak közé tartozik Kaposvár, Salgótarján és Szekszárd, ezekben a városokban 100 ezer forint alatt maradt az átlagos bérleti díj.