Az albérletpiaci főszezon a múlt héten indult el a felsőoktatási ponthatárok meghirdetésével. Ennek apropóján a tudastar.ingatlan.com összegyűjtött néhány hasznos tippet, amire érdemes figyelnetek a lakásvadászat során.
Az utóbbi évek lakáspiaci tendenciái, valamint a kínálatbővülésben főszerepet játszó járványhatás változásokat hozott az albérletpiacon, ezért érdemes pár új szempontot is figyelembe venniük az albérlőknek - írja a tudastar.ingatlan.com.
1. Olyan helyeken keressetek, ahol a legtöbb bérlő hirdet
Korábban már írtunk róla, hogy a „járványhatásnak” köszönhetően rengetegen nyaralókba – elsősorban a Balaton és a Velencei-tó mellé – költöznek, ami kedvez az egyetemistáknak, hiszen így jóval nagyobb az albérletkínálat, mint korábban. Viszont ugyanolyan adottsággal rendelkező lakások havi bérleti díjai között hatalmas különbségek lehetnek. Ha valaki egy kicsit előre kalkulál, akkor könnyen kiszámolhatja, hogy egy 10 ezer forinttal olcsóbb ingatlan éves szinten már több mint százezer forintos megtakarítást jelenthet. Éppen ezért érdemes első körben a nagy ingatlanhirdetési portálokon keresgélnetek, mivel azokon rengeteg lakásból válogathattok és össze tudjátok őket hasonlítani az azonos városrészben lévő ingatlanokkal.
2. Készüljetek fel egy esetleges újabb járványhullámra
Tavaly a távoktatás alatt sokan hazaköltöztek a szüleikhez vagy elveszítették a munkájukat, ezért több főbérlő is csökkentette például a bérleti díjat, vagy átvállalta a rezsiköltséget. Ezért a mostani szezonban érdemes már előre tisztázni, milyen lehetőségeitek lesznek, ha esetleg jön egy újabb járványhullám.
3. Egyeztessetek a biztosításról
Vannak olyan tulajdonosok, akik csak az ingatlanra kötik meg a biztosítást, az ingóságokra pedig nem. Érdemes áttekinteni, pontosan mire terjed ki a meglévő biztosítás. Rögzíteni kell, hogy ti vagy a tulajdonos fizeti annak a díját, pontosan milyen károkra nyújt fedezetet, ezt pedig tanácsos rögzíteni a bérleti szerződésben - hívja fel a figyelmet az oldal.
4. Tisztázzátok, hogy mit tartalmaz a közösköltség
A rezsit és a közös költséget értelemszerűen hagyományosan nektek kell fizetnetek. Viszont ha például a közös költség egy része a társasház felújítási alapjába kerül, akkor azt a részt a tulajdonosnak illik megfizetnie, hiszen ez az ingatlan hosszútávú minőségének megőrzését szolgálja, nem pedig az időszakos használattal kapcsolatban felmerült költségeket fedezi.
+1 Győződjetek meg róla, hogy a másik fél az, akinek mondja magát
Nagyon kellemetlen tud lenni, ha magát ingatlanközvetítőnek mondó valakinek adtok oda nagyjából 300-500 ezer forintot - általában az első havi bérleti díjat, plusz egy-két havi kauciót szoktak elkérni -, és ezt soha nem látjátok viszont. Ezért a tudastar.ingatlan.com az javasolja, ügyfélkapun keresztül kérjétek le a bérlő tulajdoni lapját, amelyből kiderül a tulajdonos személye. Fontos: ilyen típusú dokumentumot évente kétszer kérhettek ingyenesen.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|