Megtérül-e a diplomába belefektetett összeg, ha valaki önköltséges formában szerez diplomát valamilyen művészeti képzésen? Megnéztük, mik a legjobban fizető szakmák a diplomás pályakövetés legfrissebb adatai szerint.
Animáció, formatervezés, tárgyalkotás, média design, mozgókép, koreográfus, esetleg táncművész. Bár a tánc, rajzolás, festés és szobrászkodás elsőre talán csak hobbinak hangzik, ezek mindegyike nagyon magas szinten tanulható egyetemeken és főiskolákon is.
A művészeti képzéseken alapszakos diplomát szerző egyetemi hallgatók a diplomás pályakövetés 2022-es adatai alapján átlagosan bruttó 342 ezer forintos jövedelmet vittek haza, bizonyos területeken azonban ennél magasabb is lehet a pályakezdők átlagjövedelme.
A legjobban fizető művészeti képzés a mozgókép bruttó 490 724 forintos havi átlagjövedelemmel. A 2019/20-as tanévben ezen a szakon 31 fő végzett, mindannyian a Színház- és Filmtudományi Egyetemen. A végzettek átlagosan 3 hónap alatt találtak munkát, mindannyian a versenyszférában helyezkedtek el film, videó, televízióműsor gyártás és hangfelvétel-kiadás területén.
A lista második helyén a televíziós műsorkészítő áll bruttó 417 605 forinttal. Ezen a szakon a 2019/20-as tanévben 24 fő végzett, 14-en a Budapesti Metropolitan Egyetemen, 10-en pedig a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Az ezen a szakon végzettek viszonylag nehezen, közel 5 hónap alatt találtak munkát. A legtöbben újságíróként, rádióműsor-, és televízióműsor-szerkesztőként helyezkedtek el.
A harmadik legjobban fizető terület pedig a media design bruttó 385 938 forintos havi átlagjövedelemmel. A diplomáját az összes végzett hallgató (31 fő) a Budapesti Metropolitan Egyetemen szerezte meg, a diplomaszerzést követően pedig kicsivel több, mint 2 hónap alatt helyezkedtek el, zömében grafikus és multimédia-tervező munkakörben.
Ezek a képzések egyébként - ha valakit nem vesznek fel állami ösztöndíjas képzésre - meglepően sokba kerülnek, félévente akár 800-950 ezer forintot is kérhetnek értük az egyetemek. A tandíjakról az alábbi cikkünkben olvashattok bővebben: