szerző:
Eduline

Megosztja az eduline olvasóit a kormány "diplomamentő" programja - márciustól jelentkezhetnek az ingyenes nyelvtanfolyamokra azok a "majdnemdiplomások", akik már záróvizsgáztak, de a diplomájukat nem vehették át, mert nincs nyelvvizsgájuk. Van, aki szerint a teljes nyelvvizsga-amnesztia lenne a megoldás, mások szerint ez az egyetlen lehetősége azoknak, akik évek óta küzdenek a vizsgával. Olvasói kommentek közül válogattunk.

Aki amnesztiát szeretne, annak azt mondom, hogy akkor én meg kérem szépen vissza mindkét nyelvvizsgám árát, amik az alap- és mesterképzéseim kimeneteli követelményei voltak, és időben teljesítettem őket (mellesleg nyelvtanfolyam nélkül, amit mindenki úgy állít be, mint elengedhetetlen feltétele a nyelvvizsga letételének, pedig nem az). Ez azokkal az emberekkel szemben nem fair, akik becsülettel teljesítették a nyelvvizsga-követelményt. Nekik milyen kedvezmény jár?

Na ugye, ugye lassan kibújik a szög a zsákból. Megyeszékhelyen lesznek az oktatások, így falusiak, kisvárosiak, szegények nagy része kilőve, mert a bejárás sokba kerül. Ha 2015. 08. 15-ig nem teszi le a vizsgát, vissza kell fizetnie a 150 000 Ft-ot. Nevetséges, mert ennyiből bárki leteszi a középfokút, aki beszél alapfokon.

Én azért értek egyet ezzel a programmal, mert sokan nem a tudásuk végett nem tudják lerakni a nyelvvizsgát, hanem azért mert vizsgadrukkosak.Sajnos én is ilyen vagyok. Az életben használni tudom az angol nyelvet, de ha már vizsgázni kell belőle leblokkolok. És szerintem nem csak én vagyok így vele.

2006-ban államvizsgáztam, de azóta sincs meg a diploma. Értelmetlennek és feleslegesnek tartom, hogy azt, aki nem olyan területen végzett és dolgozik, ahol ez elengedhetetlen, a nyelvvizsgával gátolják. Én szerencsésnek mondhatom magam, mert ettől függetlenül eddig is tudtam dolgozni a végzettségem szerinti szakterületen, de folyamatosan ott lóg ez a dolog a fejem felett. Többször próbálkoztam nyelvtanulással, nem ment. Most elvárják tőlem, hogy meló, család és egyebek mellett pályázzak egy nyelviskolához, ami általában csak városokban van, én meg vidéken lakom. Vagy bekerülök a pályázatba, vagy nem. Járjak oda 240 órát, és vagy sikerül a nyelvvizsga, vagy nem. De ha sikerül is: azon túl, hogy megkapom a diplomámat, mit kezdek a nyelvvizsgámmal? Még turistaként sem mindig szívesen megyek külföldre, nemhogy dolgozni vagy élni. Nyilván akinek ilyen ambíciói vannak, annak hajrá és szorítok neki, de engem hagyjanak már dolgozni nyugodtan.

Szerintem meg kellene határozni, hogy mely szakokon nélkülözhetetlen a nyelvvizsga, és melyeken mellőzhető. Végül is Magyarországon élünk, és itt a hivatalos nyelv a magyar, ami sajnos sorvad, és egyre inkább tele lesz idegen szavakkal. Ilyen alapon egyes szakterületeken az idegen szavak nélküli, helyes magyar beszédből is "nyelvvizsgát" kellene tenni!

Minden nyáron dolgoztam végig, hogy legyen pénzem a nyelvvizsgákra. Én miért nem érdemlem meg a nyelvvizsgák árának visszatérítését?

A pénzről megy a vitatkozás leginkább! Nem a diplomamentés a legfőbb cél. Ha valóban segíteni szeretne a kormány a bentragadt diplomák ügyében, akkor meghirdetné a teljes amnesztiát. A 3 milliárdot meg arra fordíthatná, hogy akinek a munkavégzéséhez szükséges az idegen nyelv ismerete, az elsajátíthassa a választott nyelvet.

Ez a döntés is csak azoknak ér esetleg valamit, akiknek van alapfokú nyelvvizsgájuk, mivel 240 óra sosem lesz elég egy középfok "C"-re. És háromszor fizetheti a nyelvvizsgát, ha meg nem sikerül, akkor visszafizettetik a tandíjat? Ez a tanfolyam olyan lesz, mint amit az unió támogat, tehát semmit nem fog érni, csak arról fog szólni, hogy a képző intézmények felvehessék a pénzt.

A "diplomamentő" programról itt olvashatjátok el részletes összefoglalónkat. Ne fogjátok vissza magatokat - véleményeteket írjátok le itt kommentben.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!