Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Idegen nyelveket nem csak a suliban vagy nyelvtanfolyamokon tanulhattok, hanem a metrón vagy a buszon is, okostelefonról. Bemutatjuk a legjobb szótáralkalmazásokat és fordítóprogramokat, digitális tanulókártyákat és természetesen a legszórakoztatóbb nyelvtanuló játékokat is.
Nyeltvanfolyam mobilról
Egy új nyelv megtanulásához és a meglévő nyelvtudásotok felfrissítéséhez, a gyakorláshoz is nagyon jól jönnek a "játszva tanuló" alkalmazások, például a Duolingo, a Memrise vagy a Busuu.
A Duolingót az Apple az év iPhone-alkalmazásának, a Google pedig a „Best of best” Android-alkalmazásának választotta 2013-ban. A nyelvtanulás kétnyelvű, fordításon alapul. Magyarul az angol nyelvű kurzus érhető el, de ha már beszéltek egy idegen nyelvet, például az angolt, akkor már akár franciául, spanyolul, olaszul, norvégul, románul, vietnámiul, vagy eszperantóul is megtanulhattok. A tananyagot kezdhetitek a nulláról, vagy kitölthettek egy szintfelmérő tesztet, amivel rögtön az anyag következő pontjára ugorhattok. A feladatok nagy része írásbeli, de a kiejtéseteket és a hallás utáni szövegértést is gyakorolhatjátok, kommentelhetitek a különböző feladatokat és versenyezhettek az ismerőseitekkel. Az alkalmazásról szóló cikkünket itt olvashatjátok.
A Memrise feladatai is hasonlóan épülnek fel, de egynyelvűek, így az első idegen nyelveteket is gyakorolhatjátok vele. Ide a felhasználók - köztük olyan neves intézmények, mint például a Cambridge - töltik fel a választható kurzusokat, amelyek legtöbbje egy már létező tankönyv online változata. A tanulással itt is pontokat szerezhettek, így versenyezhettek is. Itt és a Duolingóban is beállíthattok saját napi célokat - például 5 vagy 10 percnyi gyakorlást - hogy motiváltabbak legyetek. A Memrise-ról részletesen itt írtunk.
A Busuu-t ezzel szemben csak azoknak ajánljuk, akik már beszélnek valamilyen idegen nyelvet, magyar nyelvű kurzusuk ugyanis nincs. Az alkalmazásnak van ingyenes és fizetős verziója is, előbbi leginkább csak az alapszókincs elsajátításához elég, illetve gyakorolhatjátok vele a szövegértést és az íráskészséget is. Részletes összefoglalónkat itt olvashatjátok, a legjobb nyelvtanulós közösségi oldalakról pedig itt írtunk.
Szótárak és tanulókártyák
A szókincseteket klasszikus módszerekkel is fejleszthetitek, ezért érdemes letöltenetek egy jó szótáralkalmazást és esetleg tanulókártyákat.
Szótárak közül az SE Develop által fejlesztett angol és francia szótáralkalmazásait ajánljuk, de kipróbálhatjátok az androidos Offline Dictionary Prót angol, német, olasz vagy lengyel nyelvhez, esetleg az iPhone-ra készült magyar-angol Offline English Hungarian Dictionaryt. Ha egyszerre több nyelvhez használnátok szótárat, mindenképp próbáljátok ki a TinyAppWorks alkalmazását, ebben egyszerre van angol, német, francia, olasz, spanyol, portugál, svéd, finn, holland, cseh és horvát szótár. Ezekről itt írtunk részletesebben.
A szótár mellett fordítóprogramot is letölthettek, a Google Translate-en túl rengeteg jól működő, ingyenes alkalmazásból válogathattok. Ilyen például az SDL nevű program és a hozzá tartozó iPhone-alkalmazás, amely negyvenhárom nyelvet ismer. A webes felületén akár teljes fájlokat, például Word dokumentumokat, prezentációkat vagy pdf-eket is lefordíthattok. Ingyenes és jól működik: öt szuper fordítóprogram.
A tanulókártyás módszer lényege, hogy a kártya egyik oldalán a magyar, a másikon az idegen nyelvű szó szerepel, így a gyakorláskor könnyen ellenőrizhetitek, hogy megtanultátok-e már az éppen aktuális új szavakat. Szerencsére már erre is van többféle alkalmazás, például a StudyBlue vagy az iPhone-ra fejlesztett Keewords. Előbbihez ti magatok készíthettek szöveges, esetleg képekkel vagy hangfelvételekkel ellátott tanulókártyákat - így akár más tantárgyakhoz, például évszámok vagy definíciók megjegyzéséhez is használhatjátok. A Keewords ezzel szemben kész tanulókártyákat kínál az angol mellett arab, kínai, görög, olasz, koreai, norvég, lengyel, orosz, spanyol és svéd nyelven. Azoknak ajánljuk, akik már egy második nyelvet tanulnának.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!