Nyelvészek szerint legalább 120 szót kell ismerni ahhoz, hogy valaki alapfokon megértesse magát a mindennapokban egy idegen nyelven. Mégis a legnehezebb része a nyelvtanulásnak sokak számára az, amikor szavakat kell bemagolni. Mutatunk nyolc trükköt, hogyan tegyétek könnyebbé mindezt.
A brit Telegraph összeszedett nyolc jótanácsot azok számára, akiknek nehezen megy a szókincsbővítés.
Állítsatok fel elérhető célokat. Szakértők szerint egy óra alatt 10-20 szó tanulható meg. Ha naponta 15 percet szántok szavak tanulására, 20-25 kifejezéssel lesztek gazdagabbak egy héten. Lassan, de biztosan, 6 hét alatt el is érhetitek a 120 szavas alaptudást.
Gondolkozzatok témakörök szerint. Az agyatoknak sokkal könnyebb dolga van, ha minden héten egy nagyobb témakörre koncentráltok. Egyik héten jöhet az időjárás, a következőn pedig a testrészek.
Kerüljétek az ellentéteket. Hideg-meleg, fent-lent, drága-olcsó. Ti is így tanultátok ezeket a szavakat? Nos, hiba volt, mert az agy könnyen összekeverheti ezeket. Előbb érdemes megtanulni a mélység szót, aztán ha már megjegyeztétek, akkor lehet venni a magasságot is.
Találjátok meg a logikát a szavakban. Sok szóban teljesen következetesen épülnek fel az előragok és a képzők. Ugyanígy a ragozást is érdemes megérteni, és akkor már bármilyen szónak megtaláljátok a megfelelő alakját.
Olvassatok! Nagyban megkönnyíti a tanulást, ha szövegkörnyezetben látod a szavakat. A nyelvtanulóknak szánt speciális könyvek remekül működnek, de rövid cikkeket és reklámokat is érdemes olvasgatni.
Fessetek képeket gondolatban! Ha egy idegen szó hasonlít a magyarra, és arról eszetekbe jut bármilyen képtelen dolog, ne hessegessétek el, ez is egy remek módszer a memorizálásra.
Koncentráljatok a kifejezésekre. Ha megtanulod a mindennapokban használt kifejezéseket, rövidke mondatokat, akkor később nem kell ezeket egy éles helyzetben szavanként felépíteni.
Ismételjetek! A tanult szavakat érdemes néhány nap vagy pár hét után ismét elővenni és átismételni, hogy végleg megragadjanak a memóriátokban.