194 tanítói, 630 tanári - ennyi álláshirdetés közül válogathatnak azok a pedagógusok, akik ezekben a napokban váltanának munkahelyet. Ez egyben azt jelenti, hogy három és fél hónappal a tanévkezdés után még mindig több száz iskolában hiányzik egy vagy több tanító, szaktanár.
December elején 856 szaktanári hirdetést számolt össze a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a közszféra hivatalos állásportálján, a közigállás.hu-n. Kíváncsiak voltunk, két hét alatt változott-e a helyzet, csökkent-e a betöltetlen állások száma. A tanító kifejezésre keresve 194, a tanár kifejezésre pedig 630 hirdetést dobott ki a rendszer - Budapesten és Pest megyében 379 álláshirdetés aktív.
Találtunk olyan Heves és Pest megyei települést, ahol a helyi általános iskolában három szabad tanítói állást is hirdetnek, de országszerte és Budapesten is keresnek napközis nevelőket, iskolapszichológusokat. Feltűnően sok a matematika, a biológia és a kémia, valamint az angol és a német szakos tanári hirdetés, a legtöbb iskola azonban - derül ki a hirdetéseket átpörgetve - informatika szakost keres. Nem sok esélyük van: míg egy 3-5 éve tanító informatika szakos egyetemi végzettséggel bruttó 263 ezer forintot keres, addig például egy junior szoftverfejlesztő átlagosan havi bruttó 430 ezer forintot keres, bére pedig folyamatosan emelkedhet.
Döcögősen indult a tanév sok pedagógus számára. Saját óráik mellett hiányzó kollégáik óráit is meg kell tartaniuk azoknak, akik olyan iskolában dolgoznak, amely még mindig keres pedagógusokat egy-két, rosszabb esetben három-négy álláshelyre - a helyettesítésért pedig egy fillért sem kapnak. Három héttel a tanévkezdés után még mindig hemzsegnek a tanári álláshirdetések az álláshirdető oldalakon és a Facebookon.
Borsodi iskolák: nehéz helyzetben
Annak a borsodi iskolának sincs könnyű dolga, amely olyan pedagógust keres, akinek tanító és gyógypedagógus végzettsége is van, így a tanítói feladatok ellátása mellett a sajátos nevelési igényű gyerekekkel is foglalkozna. A boon.hu múlt héten járt utána, érzékelik-e a tanárhiányt a borsodi települések iskoláiban. A lapnak a Pedagógusok Szakszervezetének megyei elnöke azt mondta, különösen a halmozottan hátrányos helyzetű járások küzdenek pedagógushiánnyal, például a Bódva-völgye - van olyan kisvárosi iskola, ahol öt tanári állás is betöltetlen.
Molnár Zoltán hozzátette: azokra a településekre különösen jellemző a pedagógushiány, ahol sok a roma gyerek, a főiskolák és egyetemek korábban nem készítették fel a tanítókat, tanárokat arra a helyzetre, hogy olyan gyerekekkel kell majd foglalkozniuk, akik családjában az iskolai teljesítmény nem érték.
A lap megszólaltatta a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei EGYMI Tornanádaskai Tagintézményének vezetőjét, aki azt mondta, jelenleg két gyógypedagógust tudnának felvenni, ha lenne jelentkező, de nincs. Nehezíti a helyzetet, hogy ebben az évben három gyógypedagógusuk vonul nyugdíjba.
Meredeken emelkedett az elmúlt években a nyugdíjkorhatárt elérő pedagógusok száma, a távozókat pedig egyre nehezebben tudják pótolni új kollégákkal az álláshirdető oldalakon még két héttel a tanévkezdés után is tanárokat, tanítókat toborzó iskolaigazgatók.