szerző:
MTI

A Szíriával szomszédos országokban élő menekült gyerekek több mint negyven százaléka nem jár iskolába a KidsRights szerint. A nemzetközi segélyszervezet kedden ismertetett jelentéséből kiderült, hogy ez a szám emelkedik, és nő a veszélye annak, hogy elvész egy generáció, ami súlyos hatással lenne a nyolcadik éve háború dúlta Szíria újjáépítésére irányuló erőfeszítésekre.

Noha egy 2016-os konferencián a világ vezetői megegyeztek abban, hogy a következő év végére az összes szíriai menekült gyereket beiskolázzák, a KidsRights szerint a Libanonban, Jordániában, Egyiptomban, Törökországban és Irakban lévő kiskorú szíriai menekültek 43 százaléka még mindig nem részesül oktatásban: az öt országban regisztrált 1,8 millió szíriai gyerek közül 777 ezer nem járt iskolába 2017 végén. Ez csaknem 250 ezerrel több, mint 2016-ban.

"A háború utáni Szíria egy fiatal generáció általi sikeres újjáépítése azon áll vagy bukik, hogy milyen hozzáférést tudunk nekik biztosítani az oktatáshoz" - írta közleményében a KidsRights alapítója és elnöke, Marc Dullaert.

A szíriai polgárháború 2011 márciusában tört ki, a konfliktusban százezrek vesztették életüket, 11 millióan kényszerültek otthonuk elhagyására. Az ENSZ Gyermekalapja, az UNICEF szerint kisgyerekek generációja nőtt fel megfelelő oktatás nélkül, 180 ezret kényszerítettek gyermekmunkára.

A jelentés szerint az iskolába nem járó gyerekek száma a szíriai menekültek megsegítésére szánt megfelelő anyagi támogatás hiánya és a fogadó országok szigorú intézkedései miatt emelkedik. Emellett az iskolába járó szíriai menekült gyerekek sokszor gyűlölködéssel és zaklatással találkoznak, ami ahhoz vezet, hogy családjuk kiveszi őket az intézményből.

A KidsRights felszólította az áprilisban ismét találkozó nemzetközi donorokat és a fogadó országokat, hogy sürgősen adják össze a hiányzó 603 millió dollárt és tegyék valóban prioritássá az oktatást.

Elképesztő körülmények között tanulnak a szíriai gyerekek

Nincsenek ablakok, nincs fűtés, mégis megtartják az órákat abban a szíriai iskolában, amelyről a svájci köztévé tett ki egy videót a Facebookra. A Hamá kormányzóságban lévő iskolaépület nagyon rossz állapotban van, az ablakai kitörtek, és fűtés sincs, így a gyerekek kabátban, sapkában ülnek az órákon - derül ki az SRF felvételeiből.