Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Szeptember 1-jétől vezették be a pedagógus-életpályamodellt, amelynek része az új bérezési rendszer is.
Szeptember 1-jétől vezették be a pedagógus-életpályamodellt, amelynek része az új bérezési rendszer is. A tanárok alapbére átlagosan 34 százalékkal nőtt, kivezetik azonban a túlóra- és a helyettesítési díjat, illetve több pótlékot is. A megmaradó juttatásoknál az illetményalap százalékában kötelező alsó, illetve felső határt állapítottak meg - a pontos összegről a legtöbb esetben a munkáltató dönt. A pedagógus-életpályamodellről és a béremelésről itt olvashattok részletesen.
Osztályfőnöki pótlékra az iskolai osztályfőnökökön kívül a kollégiumban, alapfokú művészeti iskolában önálló tanulócsoport-vezetői feladatot ellátó alkalmazottak is jogosultak. Munkaközösség-vezetői pótlékra az a tanár jogosult, aki intézményi vagy intézmények közötti munkaközösség-, tanszak-, tagozat-, illetve szakosztályvezetői feladatot lát el.
A tagintézmény- és az intézményegység-vezető juttatását az intézményvezető-helyettesi pótlék felső határa alapján kell megállapítani, ha az adott intézményben a tanulói létszám meghaladja a 750 főt. 251-750 fő között az illetményalap 30 százalékára, ezalatt 20 százalékára (alsó határ) jogosult a tagintézmény vagy intézményegység vezetője. Az intézményvezető-helyettesi pótlék minimumát kapják a tagintézményvezető-, illetve intézményegységvezető-helyettesek is.
Nemzetiségi pótlékra az a pedagógus jogosult, aki nemzetiségi nyelvű óvodában, iskolában, kollégiumban állandó jelleggel, neveléssel-oktatással lekötött munkaidejének legalább ötven százalékában nemzetiségi anyanyelven nevelő, oktató munkát végez. Nemzetiségi pótlékot kaphatnak azok a tanárok is, akik óvodában, iskolában siket vagy nagyothalló gyermekek, tanulók nevelésénél, oktatásánál a jelnyelvet is alkalmazzák - de csak abban az esetben, ha rendelkeznek szakértő jeltolmács vagy fordító jeltolmács szakképzettséggel.
Gyógypedagógiai pótlékra az a pedagógus jogosult, aki sajátos nevelési igényű tanulók óvodai nevelését, iskolai nevelés-oktatását, kollégiumi nevelését vagy fejlesztő nevelés-oktatását a szakértői bizottság szakvéleményében foglaltak szerint végzi. A pótlék csak akkor jár, ha a tanár kizárólag sajátos nevelési igényű gyermekekkel, tanulókkal foglalkozik, vagy ha az általa felkészített ilyen gyermekek, tanulók aránya az intézményben a nevelési év, tanév első napján eléri a harminchárom százalékot.
Nehéz körülmények között végzett munkáért járó pótlékot a társadalmi-gazdasági és infrastrukturális szempontból emaradott települések köznevelési intézményeiben dolgozó tanárok kaphatnak - az érintett települések jegyzékét kormányrendelet tartalmazza.
Intézményvezetői pótlékot és "címzetes igazgatói" címet kapnak azok, akik legalább tíz évig dolgoztak intézményvezetőként, és a megbízás lejárta vagy megszűnése után az intézményben maradtak. A pótlék mértéke a volt intézményvezető korábbi vezetői pótlékának huszonöt százaléka.
A nevelő és oktató munkát közvetlenül segítő alkalmazottak közül azok, akik beilleszkedési, magatartási, illetve tanulási zavarral küzdő gyermekekkel, tanulókkal foglalkoznak, felzárkóztatási pótlékot kaphatnak, illetve van ún. különlegesen nehéz körülmények között végzett munka utáni pótlék is. Hány tanár, asszisztens, titkár alkalmazását finanszírozza az állam? Erről itt olvashattok.