Mikor léphetnek tovább a pedagógus II kategóriába azok a tanárok és tanítók, akik évtizedek óta iskolában dolgoznak, de nincs szakvizsgájuk? Mi a helyzet a pályakezdő pedagógusokkal? Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat a 2015-ös minősítési eljárásról.
Hány pedagógust minősítenek 2015-ben?
Hoffmann Rózsa köznevelési államtitkár múlt pénteken jelentette be, hogy 30 ezren léphetnek át 2015-ben a pedagógus I vagy pedagógus II kategóriába.
Pedagógus I? Azt hittem, most még mindenki az.
A kezdő tanárokat és tanítókat a „gyakornok” kategóriába sorolták, nekik először a pedagógus I címet kell megszerezniük. Azok a gyakornokok, akiket 2013. szeptember 1. és 2013. december 31. között vettek fel valamelyik közoktatási intézménybe, nem választhatnak: kötelező jelentkezniük a 2015-ös minősítő eljárásra, a kétéves gyakornoki idő végén vizsgázniuk kell (erről itt olvashattok). Ha ezen a vizsgán átmennek, 2016. január 1-től a pedagógus I fokozatba lépnek, és ennek megfelelően kapnak fizetést is.
Pedagógus I-ben vagyok. Engem mikor sorolnak át?
Az Oktatási Hivatal tájékoztatója szerint a 2015-ös minősítésre azok jelentkezhetnek, akiknek legalább 8 év szakmai gyakorlatuk és pedagógus-szakvizsgájuk van. Rajtuk kívül azok is részt vehetnek a minősítési eljárásban, akiknek szakvizsgát nem tettek, de több mint 30 éves szakmai gyakorlattal rendelkeznek.
A minősítési eljárás végén „megfelelt” minősítést szerző pedagógusokat szintén 2016. január 1-től sorolják át a pedagógus II kategóriába.
Meddig kell jelentkezni?
2014. március 31-ig dönteni kell, viszont a portfóliót viszont várhatóan csak november végég kell feltölteni. Azért „várhatóan”, mert még nem jelent meg a pedagógusok minősítéséről szóló kormányrendelet módosítása.
Kinél kell jelentkezni?
A tanárok saját iskolájuk vezetőjénél jelentkezhetnek – ezt egyszerre csak egy intézményben tehetik meg, akkor is, ha több iskolával állnak jogviszonyban. A minősítésre várók most még hiába keresik a jelentkezési lapot, a nyomtatványt csak március közepén juttatja el az Oktatási Hivatal az iskolákba. Miután kitöltötték, nincs több dolguk, a többit az intézményvezető intézi.
Mi történik, ha 30 ezernél többen jelentkeznek?
Akkor az oktatásért felelős miniszter – vagyis az erőforrás-miniszter – dönt, méghozzá május 20-ig. Május 31-ig hozzák nyilvánosságra, hogy kik vehetnek részt a 2015-ös minősítési eljárásban.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!
|