A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szerint az elmúlt évtizedek legnehezebb tanévét tudhatják maguk mögött.
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) szerint az elmúlt évtizedek legnehezebb tanévét tudhatják maguk mögött. Ezt a tömörülés pénteken, a közelgő pedagógusnap alkalmából közölte az MTI-vel.
A közleményben úgy fogalmaztak: fájdalmas, hogy a pedagógusnap ismét nem az örömé, és csak a tanárok lelkiismeretes munkájának, helytállásának köszönhető, hogy a közoktatás előkészítetlen átalakításának következményeiből a gyerekek, a tanulók alig vettek észre valamit.
Kiemelték: a Pedagógusok Szakszervezete kezdettől fogva nem támogatta a közoktatás átalakításának kormányzati elképzeléseit. Ezzel kapcsolatos álláspontját, véleményét a köznevelésről szóló törvény előkészítésének szakaszában több alkalommal eljuttatta az illetékes állami vezetőkhöz. A köznevelési törvény parlamenti elfogadása előtt a PSZ felhívta az országgyűlési képviselők figyelmét a törvényjavaslat hibáira.
A PSZ a közoktatásban kialakult helyzetet úgy értékelte, a legcélravezetőbb tárgyalások útján megoldásokat keresni arra, hogy érvényesíteni tudja tagságának, a pedagógustársadalomnak, végső soron az ország valamennyi polgárának érdekeit.
A kormányzattal folytatott tárgyalásokra és a megkötött megállapodásra utalva kiemelték: az annak fontos részét képező, a pedagógusok foglalkoztatását szabályozó kormányrendelet elkészítésében a pedagógusok sztrájkbizottságának szakértői folyamatosan részt vesznek, és a kormányrendelet hamarosan elkészül. Ennek a megállapodás része az is, hogy ez év július 31-ig megszületik a kollektív szerződés - emlékeztettek.
Megjegyezték: a PSZ a törvényes nyomásgyakorlás legerősebb eszközéről nem mond le, de a jelenlegi helyzetben még mindig úgy ítéli meg, hogy csak a tárgyalások vezethetnek eredményre.
A vasárnapi pedagógusnapon ugyanakkor hét pedagógus- és civil szervezet tüntetést szervez az Emberi Erőforrások Minisztériumának épülete elé a fővárosban a köz- és a felsőoktatás átalakítása, a köznevelési törvény elleni tiltakozásul. Magyarországon a pedagógusokat 1952 júniusa óta köszöntik, akkor adták át először a kiváló tanítói és tanári okleveleket az ország legjobb oktatóinak.
A köznevelésben mintegy 170 ezren dolgoznak. Az államilag elismert felsőoktatási intézményekben országosan a 2012/2013-as tanév elején 20 555-an voltak oktatói munkakörben alkalmazottak, közülük 15 534-an teljes munkaidőben - közölte az illetékes államtitkárság az MTI-vel.