A Virtuális Szertárt 400 milliós uniós támogatással fejelsztette egy cég, most ugyanazzal a tananyaggal, kissé átszabva 1,3 milliárdot kölött erre az EMMI.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma 4 milliárd forintot hívhatott le az Európai Uniótól digitális tananyag fejlesztésre. A Blikk információi szerint az új tananyag a Virtuális Szertár egyszer már megvásárolt tartalmával egyenlő. A régebbi programot egy miskolci cég fejlesztette, regisztráció után bárki ingyenesen használhatja.
Nem úgy, mint az átfazonírozott, de ugyanazokat a videókat tartalmazó újabb kiadását, amelyet darabonként 45 ezer forintért telepítették 30 ezer okoseszközre.
Emellett az EMMI megvásárolt egy Science Guide nevő CD-s (!!!) tananyagot, amelyről még a készítői sem titkolóztak, hogy a korábbi Virtuális Szertáron alapszik.
Az EMMI szombaton kiadott nyilatkozata szerint ők megnézték, hogy a régi és az új anyag nem egyezik:
Téves minden olyan állítás, amely a két hivatkozott konstrukció során született tartalmakat összemossa és függetlenül az azok során létrejött, egymástól elkülönülő eredményektől és teljesítésektől valótlanságot állít.
A hivatkozott TIOP program során egy, a piacon akkor elérhető szoftveres tartalmat szerzett be az EMMI Háttérintézménye, míg a másik esetben több tucat másik pályázó mellett egy nyílt pályázaton a hivatkozott szoftver tulajdonosa is nyert fejlesztési forrásokat termékének megújítására. A kapott támogatással, mint minden esetben most is elszámoltak a pályázók, sőt a hivatkozott ügyben az EMMI Irányító Hatósága külön is vizsgálta, hogy az újonnan létrehozott termékek valóban újszerűek-e és lényegi elemeiben eltérnek-e a piaci környezetben elérhető korábbi verzióktól. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma ebből adódóan visszautasít minden olyan a valóságtól távol álló és tényszerűtlen feltételezést, amely ennek ellenkezőjét állítja.
Világszínvonalú oktatási szoftvercsomagot alkottak a fiatal tankönyvkiadók, be is törnének a nemzetközi piacra. Magyarországon nem használható a díjnyertes e-tananyag. Komoly akadályokba ütközött a szegedi központú Mozaik Kiadó, mikor a kormány beszűkítette, lényegében államosította a magyar tankönyvpiacot. A piacvezető Mozaik még évekkel korábban, az e-táblák bevezetésének hírére kezdett a technológiát kihasználó oktatási szoftverek, e-tankönyvek fejlesztésébe, ami az átalakult magyar piacról a kitörést jelentheti.