Az Országos Diákparlament legfontosabb kérése az volt, hogy az oktatásban csak felmenő rendszerben lehessen változtatásokat eszközölni. Ha diákok ajánlásait megfogadják, akkor ezentúl ingyenes lehet az iskolákban az elsősegély-vizsga.
Vasárnap zárult az Országos Diákparlament idei üléssorozata, melyet hétvégén tartottak Székesfehérváron. Az esemény utáni sajtótájékoztatón Palkovics László államtitkár elmondta, hogy a diákok 52 pontos listát fogalmaztak meg, de két pontot a diákparlament nem fogadott el.
Bár az államtitkár nem résztelezte, mi úgy tudjuk, ezek egyike arra tett javaslatot, hogy 11. osztálytól már csak olyan tárgyakat oktassanak, amiből a diákok érettségiznek. A másik el nem fogadott pont szerint az alapfokú művészeti- és sportiskolák tanulói külső eredménnyel is kiválthassanak egyes tárgyakat.
Farkas-Németh Zoltán, az egyik szekciódelegált az Eduline-nak elmondta, több pontot szerettek volna a plenáris testület elé terjeszteni, hogy a lényeges pontok mindenképp felkerüljenek a listára.
Korábban írtunk arról, hogy több pont nem valósult meg a legutóbbi, 2014-es ajánlások közül. Zoltán szerint emiatt komoly dilemma volt a delegáltak számára, hogy mit vegyenek fel ismét a listára, mivel az esélytelennek tűnő pontokkal nem akarták más ajánlásoktól elvenni a helyet.
Az első, és így legfontosabb követelése a diákparlamentnek az, hogy az oktatásban eszközölt változtatásokat csak felmenő rendszerben lehessen bevezetni, és legalább négy év felkészülési időt hagyjanak az érintetteknek. Úgy tudjuk, erre Palkovics László a plenáris ülés után szóban ígéretet is tett.
A második pont szerint az Országos Diákparlament az eddigi három helyett kétévente ülne össze. Az évenkénti ülésnek a delegáltak szerint nem lenne akkora súlya, a három év viszont túl hosszú idő. A harmadik ajánlás, hogy az iskolákban legyen lehetőség az elsősegély-vizsga ingyenes megszerzését. A jogsi megszerzéséhez is elengedhetetlen vizsgát a Vöröskereszt szervezi, díja jelenleg közel nyolcezer forint.