szerző:
Unyatyinszki György

Az ismeretterjesztés, oktatás és kultúra áll majd az ősszel induló új tematikus közszolgálati csatorna, az M5 középpontjában. Rengeteg archív természetfilmre és más felvételre is számítani kell az új műsorok mellett, melyek között még nyelvoktatás is lesz. Kérdés, hogy a műsorok színvonala megüti-e akár az egykori Cimbora minőségét.

Nem szeretnénk azzal példálózni, hogy régen minden jobb volt, de érzékelhető a klasszikus hazai ismeretterjesztő csatornák kínálatában, hogy eltolódott szenzációhajhász irányba olyan műsorokkal, mint a Licitvadászok, a Piszkos munkák, vagy a Csupasz túlélők, mely a fel-fel fedezhető történelmi vagy tudományos elemek mellett nem biztos, hogy megfelelő értékeket adnak át.

Mikor az MTVA felmérte, milyen fontos témában lenne még szükség közszolgálati tévécsatornára, azt tapasztalták, hogy a legnagyobb igény a kultúra, az ismeretterjesztés és az oktatás iránt mutatkozik - mondta Papp Dániel, az MTVA tartalomszolgáltatási igazgatója a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában péntek reggel.

A szeptemberben induló M5 a tervek szerint speciálisabb lesz, mint egy átlagos tudományos csatorna: egyebek mellett iskolai tévésávot és nyelvleckéket is sugároz majd - foglalta össze az MTI. Papp Dániell szerint nem helyettesíteni, hanem kiegészíteni szeretnék a pedagógusok és az iskolák munkáját.

Az ismeretterjesztő csatorna műsorához a közmédia történelmi dokumentumfilmjeit és természetfilmjeit is fel fogják használni - tette hozzá Papp.

Kollégáink között a diákműsorok közül kiemelkedő, ismeretterjesztő Cimbora emléke derengett fel (öregbíteni nem szeretnénk magunkat, legyen elég, hogy kisgyerekként néztük az akkor már sokadik generációs adásokat). Bár a műsor vélhetően kopottas és kevésbé izgalmas lenne a mostani célközönségül szolgáló 12 év alatti iskolásoknak, de ha sikerül a korszellemnek megfelelő, érdekes és ismereteket átadó, szórakoztató műsorokat képernyőre vinni az "iskolai tévésáv" részeként, talán kicsit más szemmel lehetne tekinteni a köztelevízióra.