szerző:
Eduline

Bár lassan itt az érettségi és a vizsgaidőszak, ha ki akartok kapcsolni egy kicsit, olvassatok el egy-egy jó könyvet. Ehhez ajánlunk nektek párat.

Karinthy Frigyes: Tanár úr kérem

Karinthy művében több, több rövid karcolatot olvashattok a diákéletről és Bauerről. A reggeli felkelés nehézségeitől az osztálytermi feleltetésen át odáig, hogy Bauer már felnőve, otthon tanítja kisfiát.

Bohumil Hrabal: Őfelsége pincére voltam

Lebilincselő könyv, igazi kultuszmű. Hrabal 1971-ben - tizennyolc nap alatt - írta meg, a regény minden mondatából süt a szellemi, politikai, szexuális szabadság. Hogyan válik egy pikolófiú dúsgazdag szállodatulajdonossá, és hogyan süllyed le ismét? Igazi közép-európai regény, szeretni fogjátok.

Janne Teller: Semmi

A kortárs dán író regénye azzal indul, hogy Pierre Anton otthagyja az iskolát, mondván, hogy az életben semminek sincs értelme, így tanulnia sem kell. Az osztálytársai be akarják bizonyítani, hogy van értelme az életnek, így elkezdik felépíteni a Fontos Dolgok Halmát. A történet akkor kezd elmérgesedni, amikor a diákok egyre nagyobb áldozatokat kérnek egymástól, így kerül a halomra Sofie "ártatlansága" és a kis Emil koporsója.

Edit Wharton: Az ártatlanság kora

A mű szerzője, Edith Wharton az első nő, aki – Az ártatlanság koráért – Pulitzer-díjat kapott. A házasodni készülő fiatal férfi életébe váratlanul csöppen az Európából hazatérő távoli rokon. A New Yorkban játszódó történet a vágy, az árulás, a szerelem és a cselszövés tökéletes ábrázolása. Világhírű film készült a regény alapján Martin Scorsese rendezésében Michelle Pfeiffer, Winona Ryder és Daniel Day-Lewis főszereplésével.

Vladimir Nabokov: Lolita

Egy igazi "művészregény", amit számtalan formában feldolgoztak már, és amely - szexuális tartalma miatt - hatalmas botrányt keltett megjelenésekor. Pedig a történetnek nem a megbotránkoztatás volt a célja - azt mutatja meg, milyen az, amikor valaki az emberi "én" börtönében él. Nabokov regénye csodálatos képekkel megírt, sokkoló, nehéz olvasmány.

Gabriel García Márquez: Szerelem a kolera idején

Két férfi harcol életre-halálra egy nő szerelméért a Nobel-díjas író, a nemrég elhunyt Gabriel García Márquez művében. A cselekmény több mint ötven évet ölel fel, az olvasó szeme előtt lassan kirajzolódik a spanyol gyarmatbirodalom legnagyobb rabszolgapiaca is. A gondosan megkomponált - fülledt, trópusi világban játszódó - történet meghökkentő véget ér, így pedig életre szóló olvasmányélmény marad.

Milan Kundera: A lét elviselhetetlen könnyűsége

Képes-e az ember a változásra? Levetkőzheti-e régi szokásait? A nőcsábász hűséges férjjé válhat? Ezekre a kérdésekre is választ keres Milan Kundera világhírű regénye. Kár lenne kihagyni.

Ernest Hemingway: Édenkert

Hemingway utolsó regényét – hiányosan – az író hagyatékában találták meg, a kiadó fésülte össze a megjelenés előtt. A könyv egy fiatal, sikeres amerikai íróról szól, aki a mézeshetek alatt jön rá, hogy felesége biszexuális, hamarosan pedig fel is bukkan egy harmadik a kapcsolatukban.

Toni Morrison: Nagyonkék

A Nobel-díjas írónő regénye egy fekete kislányról szól, aki arról ábrándozik, hogy neki is kék szeme van, mint a vele egykorú szőke gyerekeknek. A könyvből képet kaphatunk a két világháború közötti Amerikáról és az afroamerikaiak korabeli helyzetéről is.

Junot Díaz: Oscar Wao rövid, de csodálatos élete

Oscar aranyos, de súlyos személyiség: egy elhízott, sci-fi imádó, könyvmoly fiú. Ráadásul New Jersey-i gettóba szakadt dominikai család sarja, ami hátrányos helyzet a köbön. Az álma, hogy a dominikai Tolkien legyen, és persze, hogy megtalálja az igaz szerelmet. Sajnos Oscarnak a saját egyéniségén kívül egy komoly akadály állja útját: a fukú, vagyis az átok, amely nemzedékek óta sújtja családját, azóta, hogy nagyapja nemet mondott Trujillónak, a véreskezű és véresszájú diktátornak, amiért súlyos árat fizetett. A regény több idősíkon és több mesélőn keresztül követi nemcsak egy család történetét, de Dominika modern történelmét is, érdekes és megkapó szereplőkön keresztül ábrázolja az életet egy olyan véres diktatúrában, amely embertelen és emberellenes volt. Junot Díaz regénye egyedi hangjával, az irodalmi stílusok ötvözésével derűsen előadott, de szívszorító történetével rengeteg díjat és elismerést begyűjtött, többek között a Pulitzer-díjat is.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!