szerző:
Eduline

Szegeden és Pécsen is tüntettek szombaton a tanárok az új köznevelési törvény, a központi tantervek és az...

Szegeden és Pécsen is tüntettek szombaton a tanárok az új köznevelési törvény, a központi tantervek és az iskolarendőrség bevezetése ellen. Az "Őszi nagytakarítás az oktatásban" nevű országos megmozdulást a Hívatlanul Facebook-csoportból kinőtt Hívatlanul Hálózat szervezte. A budapesti tüntetésről szóló tudósításunkat itt találjátok.

Szegeden közel százan vonultak Klebelsberg Kuno szobra mellé - írja a delmagyar.hu. "Nehéz a tanárokat most megmozdítani, mert annyira elhivatottak, hogy inkább éhen halnak, de akkor sem mennek utcára. Ráadásul most félnek. Ezt megérteni lehet, elfogadni viszont nem" - mondta Szirmai Éva szervező.

Nem tanárként, nem diákként, hanem leendő anyukaként vagyok itt – mondta beszédében Gradzikiewicz Mária. "Nem szeretném a gyermekemet rabságba adni, stresszes tanárok keze alá, nem szeretném, ha rendőrök zaklatnák a kicsit az utcán iskolaidőben, vagy hogy olyat rágjanak a szájába hittan vagy erkölcstan órán, amiről nem az iskola dolga beszélni" - tette hozzá.

Tóth Julianna a 10 éven belül nyugdíjba menő tanárokról beszélt, akik nem tudják, mikor mehetnek minősítő vizsgára. Így sokan azok közül, akiknek mestertanár képesítésnek megfelelő végzettségük van, Pedagógus I. kategóriában, az azzal járó fizetésért dolgoznak majd pályájuk végéig - mondta. A szeptember 1-jén bevezetett pedagógus-életpályamodellről itt olvashattok részletesen, az összes, a témával kapcsolatos cikkünket pedig itt találjátok.

pecsistop.hu beszámolója szerint Pécsen is körülbelül százan tüntettek,  jelen volt a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Független Dolgozók Szakszervezete, a Szociális Területen Dolgozók Szakszervezete, a Magyartanárok Egyesülete, a Történelemtanárok Egylete, az Európai Szülők Szervezete, a Hallgatói, Középiskolai és Oktatói Hálózat, a Hálózat A Tanszabadságért képviselői, valamint az LMP pécsi városatyája, Kóbor József is. Felolvasták a Pécsi Tudományegyetem Babits Mihály Gimnáziumának öt tanára által írt nyílt levelet is.

Így kezdődött a tanév
Mi változott a 2013/14-es tanévben? A diákoknak és szülőknek szóló összefoglalónkat itt, a tanároknak készült "túlélőcsomagot" pedig itt találjátok. Az iskolakezdéssel kapcsolatos összes cikkünket itt olvashatjátok.

Az egyik felszólaló, Pethőné Nagy Csilla azt mondta: bár a pedagógusok Világnapja Európában ünnep, Magyarországon ez a nap a tiltakozásé az ellentmondásos életpályamodell és a köznevelési törvény ellen. Utóbbi azért rossz, mert betarthatatlan, és ellehetetleníti a mindennapos oktatást.

"Nincs szükség a gyorsan, átabotában összedobott köznevelési törvényre, nem kell a kormányzati erkölcstan, a szegregált oktatás a kormánytól, akik alternatív valóságokat látnak maguk előtt, és ezt kommunikálják. A köznevelési törvénnyel, az életpályamodellel megalázzák a tanárokat, elveszik tőlük a tanítás örömét, lustákként és hozzá nem értőkként kezelik őket. Engedje a kormány felnőni a tanárokat és gyerekeket" - mondta Aradi Hanga, a Középiskolai Hálózat aktivistája.

Csekő Csilla szülőként az őket érintő változásokról beszélt, amelyek elveszik a gyermekeket a családjaiktól, a speciális nevelési igényű diákokat viszont leírják, mert nem jut rájuk elég idő, gyógypedagógus, segítő. Srp Gyula egy, a képviselők kötelező óraszámáról szóló tervezetet olvasott fel.

Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) pécsi ügyvivője szerint a demonstráció mellett időszerűvé vált a tiltakozás másik és erősebb formájának bemutatása is, mivel nyáron elhárult az akadály a tanárok sztrájkja elől. Ehhez viszont a pedagógusok egysége kell, mert 160 ezer embert mégsem lehet kirúgni - fogalmazott. Nagy kitért az iskolák technikai dolgozóinak egyelőre még elmaradt bérrendezésére is. Az ügyvivő szerint fontos a szülők szerepe, akiknek nem szabad bedőlniük a kormányzati "mákonynak". Sztrájk előszítéséről döntött a PDSZ, a minisztérium nem érti, miért: erről itt olvashattok.