szerző:
Eduline

Kötelező délutáni programok az iskolában, erkölcstan és hittan, új bérezési rendszer, tanfelügyelet - többek között ez várja a diákokat és a tanárokat a hétfőn kezdődő új tanévben. Nyilvánosságra kerültek a pótfelvételi ponthatárai, bejártuk a legnépszerűbb budapesti könyvtárakat, a felsőoktatási ösztöndíjakról szóló cikkünkben pedig a támogatási lehetőségeket vettük sorra. A hét hírei és cikkei.

Hétfőn startol az új tanév

Szeptember 2-án, hétfőn kezdődik a 2013/14-es tanév: a diákokat és a tanárokat is számtalan "újdonság" várja. Az általános iskolákban délután négyig kötelező lesz bennmaradni, az első, ötödik és kilencedik évfolyamon pedig bevezetik az új kerettanterveket, többek között a kötelező hittant vagy erkölcstant.

A pedagógus-életpályamodell bevezetésével változik a tanárok bérezése: bár az alapbér átlagosan 34 százalékkal nő, a túlóráért, helyettesítésért nem jár külön juttatás, és kivezetnek több pótlékot is. Egyes pedagógusok bére így akár nettó 30 ezer forinttal is csökkenhet. Eközben a kötelező óraszám 32-re emelkedik. Tanfügyelők ellenőrzik majd a munkát, tavasszal pedig megalakul a Nemzeti Pedagógus Kar.

A diákoknak és szülőknek szóló összefoglalónkat itt olvashatjátok, a tanároknak készült "túlélőcsomagunkat" pedig itt találjátok. A pedagógus-életpályamodellről és a béremelésről itt olvashattok részletesen, a 2013/14-es tanév legfontosabb dátumait pedig itt nézhetitek meg.

Több ezren járnak rosszul az újabb ponthatáremeléssel

A jövő évi felvételin 260 pont alatt egyetlen egyetemi vagy főiskolai alap-, illetve osztatlan képzésre sem lehet majd bekerülni. A minimumponthatár emelése miatt - csak az általános felvételi eljárásban - majdnem háromezer hallgató mondhat búcsút a felsőoktatásnak. A vidéki és magánfőiskolák járhatnak a legrosszabbul. A kormány eközben azt tervezi, hogy "közösségi főiskolákat" hoz létre, amelyek csak felsőoktatási szakképzéseket indíthatnának. Ugyanakkor 2014-ben ezekhez is több - minimum 220 - pont kell majd.Cikkünket itt találjátok, a 2014-es felvételiről pedig itt olvashattok részletesen.

Lemondott a HÖOK elnöke

Távozik a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöki posztjáról Nagy Dávid, aki magánéleti és tanulmányi okokkal indokolta a döntést. A HÖOK vezetését ügyvezető elnökként Körösparti Péter jelenlegi elnökhelyettes veszi át. A részleteket itt olvashatjátok.

Felsőoktatási ösztöndíjak

Tanulmányi ösztöndíj, köztársasági ösztöndíj, szociális támogatás, ösztöndíj tanárszakosoknak, Bursa Hungarica, Út a felsőoktatásba - összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat azokról az ösztöndíjakról, amelyekre az egyetemi, főiskolai évek alatt pályázhattok. Cikkünket itt találjátok.

Könyvtárkalauz egyetemistáknak

Országos Széchényi Könyvtár, Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, Közép-európai Egyetem - ezeken a helyeken jó eséllyel mindent megtalálnak a budapesti egyetemisták, főiskolások, amelyre a tanulmányok alatt szükség lehet. Megnéztük, milyen dokumentumokat találtok a különböző könyvtárakban, és hogyan használhatjátok őket. Összefoglalónkat itt találjátok.

Minden az őszi érettségiről

Szeptember 5-ig jelentkezhettek az őszi érettségire, a vizsgákat október 11-től november 29-ig tartják. Ha már van érettségi-bizonyítványotok, ismétlő vagy szintemelő vizsgára jelentkezhettek: a középszintűért 15, az emelt szintűért 25 ezer forintot kell fizetnetek. A részleteket itt találjátok.

Pótfelvételi ponthatárok

Augusztus 29-én húzták a ponthatárokat a 2013-as pótfelvételin. Az alapszakok közül a gazdálkodási és menedzsment volt a legnépszerűbb, a legmagasabb ponthatárt pedig a Pécsi Tudományegyetem andragógia, illetve a Pannon Egyetem levelező tagozatos anglisztika képzésén húzták: 466 pont kellett a bekerüléshez. Egy felsőoktatási szakképzésre csak az jutott be, aki megszerezte a maximális 500 pontot. Az alap- és osztatlan képzésekről itt, a mesterszakokról itt, a felsőoktatási szakképzésekről pedig itt olvashattok.