szerző:
Eduline

Három-négyszerése emelik a nyári napközi napidíját több településen és budapesti kerületben, az oktatás-nevelési...

Három-négyszerése emelik a nyári napközi napidíját több településen és budapesti kerületben, az oktatás-nevelési feladatok államosítása miatt ugyanis - mivel megszűnt az állami normatíva - az önkormányzatok ezt a szolgáltatást már nem tudják a korábbi feltételek mellett biztosítani. A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) szerint ugyanakkor a nyári napközi nem oktatási, hanem szociális feladat - írja a Népszabadság.

A XIII. kerületben a napidíj 400-ról 1500 forintra emelkedett. A polgármesteri hivatal köznevelési szakreferense, Hajdú Györgyné elmondta: több tízmillió forintba kerül az önkormányzatnak a Margitszigeten megrendezendő napközis tábor, amelyet tavaly 670 gyerek vett igénybe – közülük 220-an szociális helyzetük miatt térítésmentesen –, miközben az állam csak az étkeztetés költségeit vállalta át az önkormányzattól.

A probléma abból fakad, hogy 2013 januárjában, az iskolák működtetésének állami átvételekor nem sikerült tisztázni, a jövőben kinek kell biztosítania az oktatási intézmények „kiegészítő szolgáltatásait”. Az elmúlt hónapokban számos önkormányzat fordult a kérdéssel a Magyarországi Szülők Országos Egyesületéhez. Az egyesület elnöke, Keszei Sándor elmondta: a gyermekvédelmi törvény előírja, hogy a gyerekek „napközbeni felügyeletét, gondozását, nevelését, foglalkoztatását és étkeztetését a nyári szünidőben is meg kell szervezni azok számára, akiknek a szülei a munkavégzésük miatt erről nem tudnak gondoskodni”.

Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke a Népszabadságnak megerősítette, hogy az idén új helyzet állt elő. Álláspontja szerint a nyári napközis tábor megszervezésének feladata – az iskolák működtetésével együtt – átkerült a Klebelsberg Intézményfenntartó Központhoz (Klik), más szervezetnek ugyanis nincs lehetősége arra, hogy megbízza a pedagógusokat a táborok lebonyolításával. Hozzátette: az önkormányzatoknak csupán annyi feladatuk van, hogy helyszínt biztosítsanak.

Más önkormányzatok szerint azonban a nyári napközis tábor megszervezése mindig is önkormányzati feladat volt, és a fenntartóváltástól függetlenül ma is az. Brájer Éva, Székesfehérvár alpolgármestere a Népszabadságban elmondta: az önkormányzat magára vállalja az egyre növekvő költségeket, a szülőktől az idén is csak az év közbeni napközis ellátás térítési díját kérik el.

A falvakban általában nincs igény a nyári napközire, a kisvárosokban pedig többnyire kigazdálkodható a szükséges összeg. A Veszprém megyei Ajkán például mindössze tizenöten igénylik a nyári napközit, ez alig egymillió forintba kerül a városnak. A tanároknak nem bért fizetnek, hanem a tanév során kivehető pluszszabadnapokat biztosítanak.

Akad olyan település is, például a Pest megyei Érd, amely csak a pénzt biztosítaná a feladatra, a lebonyolításra azonban feladatellátási szerződést szeretne kötni a területileg illetékes tankerülettel. A Klik álláspontja egyértelmű: a nyári napközis tábor megszervezése nem oktatási-nevelési, hanem szociális feladat, amit a gyermekvédelmi törvény ír elő, és a települési önkormányzatoknak kell biztosítania.