A tanárok többsége elhibázottnak tartja az életpályamodell bevezetését, ezért aztán nem meglepő, hogy már minősítésen sem nagyon akarnak átesni.
Bár a törvény szerint már 35 ezer pedagógus szerezhetett volna minősítést jövőre, csak 23 ezren jelentkeztek – tudta meg a Magyar Nemzet.
A lap az okot is tudni véli: az érintetteknek, tehát a pedagógusoknak elegük van az életpályamodellből, és úgy sem nagyon akarnak minősítésen átesni, hogy azzal együtt némi fizetésemelés jár.
A lap egy Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet-felmérésre hivatkozik, mely szerint a megkérdezett 8 ezer pedagógusnak csak 45 százaléka támogatja a modellt, és 77 százalék mondta, hogy rosszul vezették azt be.
Egy eddig sok nyilvánosságot nem kapott kritikát is talált a lap: az életpályamodell növeli a nemek közti egyenlőtlenségeket, hiszen fontos tényező benne a pályán töltött idő. Ebbe viszont nem számít bele a gyermekszüléssel, gyessel, gyeddel töltött idő, így a nők komoly hátrányba kerülhetnek.
Egy tanár portfóliójának elkészítése a felmérés szerint átlagosan 104 órát vett igénybe, mely egy hónapnyi tanítással ér fel.
Ezek fényében nem csoda, hogy ma reggel Palkovics László államtitkár is kritikusan szólt a rendszerről.