szerző:
MTI

Alulfinanszírozott, túlcentralizált és bürokratizált a köznevelés, nincs tekintettel a gyerekekre, van iskola, ahol már a tanárok háromnegyede sztrájkolna, és vannak, akik harmadik hónapja nem kaptak fizetést - derült ki a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) fórumán Budapesten szombaton elhangzott felszólalásokból, melyek alapján a szervezet levélben fordul Orbán Viktor miniszterelnökhöz.

Galló Istvánné, a PSZ elnöke bevezetőjében elmondta: a magyar közoktatás napja alkalmából ünnepelnie kéne a szakmának, ám erre a köznevelés átszervezése miatt szavai szerint semmi okuk.

Hozzátette: miután Czunyiné Bertalan Judit köznevelésért felelős államtitkár a közelmúltban egy közvélemény-kutatásra hivatkozva azt állította, hogy a tanárok nagyon jól érzik magukat, nagyon jó hangulat, a PSZ szombati fórumán lehetőséget adott több tucatnyi pedagógusnak, hogy néhány percben foglalja össze véleményét a köznevelés tényleges állapotáról, így többek között a Klebelsberg Intézményfenntartó Központról (Klik), az etikai kódexről, az új alaptantervről, a munkafeltételekről és a munkaszervezésről.

Az igazság pillanata - hogy érzed magad? elnevezésű rendezvényen elhangzottak lényegét összefoglalva a PSZ levélben fordul Orbán Viktorhoz és válaszától függően dönt majd a további lépésekről - mondta el a szakszervezeti vezető.

A felszólalók közül többen is hangsúlyozták: a tanárok frusztráltak, gyanakvók, túlterheltek és félnek. Az állam az egyedüli döntéshozó, totális ellenőrzést valósít meg az igazgatók kinevezésével, és a bürokratikus tanfelügyeleti rendszerrel. Megszűnt a szakmai önállóság, az egyentankönyvek rosszak és van ahol még hónapokkal az évkezdet után is hiányoznak. A Klik nem tudja biztosítani az iskolák színvonalas működéséhez szükséges feltételeket - sorolták. Több hozzászóló megjegyezte: ez a rendszer nem a gyerekről szól. Mások úgy fogalmaztak: tanárként rosszul érzik magukat a közoktatásban, de gyerekek végképp nem lennének benne. Egy pedagógus elmondta: az értelmetlen, bürokratikus kötelezettségek sokasága miatt nincs ideje megölelni a gyerekeket, pedig nem egy van, aki széthullott családi háttere miatt szeretethiánytól szenved. Mindeközben a gyermekvédelmi felelős, ha van egyáltalán, heti 26 órában tanít.

A közelmúltban elfogadott etikai kódex több hozzászóló szerint minősíthetetlen.Többen is szóvá tették, hogy a Klik tanévkezdés óta nem folyósítja az óraadó tanárok díját, volt olyan felszólaló is, aki a harmadik fizetetlen hónapban e miatt felmondott.

"Miért nem mozdulunk!?" - vetette fel az egyik tanár, majd hozzátette: ez a probléma más társadalmi csoportokban is felvetődik.