Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A tankönyvpiaci törvény módosítását kezdeményezi a fideszes Hoppál Péter és a kereszténydemokrata Michl József; a...
A tankönyvpiaci törvény módosítását kezdeményezi a fideszes Hoppál Péter és a kereszténydemokrata Michl József; a javaslatban új elemként jelenik meg, hogy az oktatásért felelős miniszter nyilvános pályázati eljárás megszervezésének lehetőségét kapja meg, így közvetlenül is részt vesz a tankönyvek fejlesztésének ösztönzésében, a kiválasztott könyvek tankönyvvé nyilvánításában.
Az Országgyűlés honlapján pénteken közzétett javaslat utal arra, hogy a tankönyvjóváhagyás és a tankönyvjegyzékre vétel jelenleg miniszteri rendeletben meghatározott eljárás keretében történt. A módosítás alapján beépítendő kiegészítés lehetőséget biztosít arra, hogy az oktatásért felelős miniszter nyilvános pályázati eljárás keretében meghatározott évfolyam, műveltségi terület, tantárgy vonatkozásában válasszon ki tankönyveket, és közvetlenül döntsön a hivatalos tankönyvjegyzékbe történ ő felvételéről.
A könyv tankönyvvé nyilvánítását már nem csak a szerző és a kiadó kérheti, hanem a nyilvános pályázati eljárás keretében kiválasztott közismereti tankönyv esetén az oktatásért felelős miniszter, kispéldányszámú szakképzési tankönyv esetén pedig a szakképesítésért felelős miniszter is dönt erről. A módosítás nyomán azon tankönyvek esetében, amelyeknek elkészítése az oktatásért felelős miniszter nyilvános pályázati eljárása keretében történik meg, nem lesz szükség tankönyvvé nyilvánítási eljárásra, hiszen a pályázati eljárás önmagában lehetőséget biztosít arra, hogy alapos vizsgálatnak vessék alá a könyvet.
Mindez gyorsabbá, hatékonyabbá és egyszerűbbé teszi mindezeket a folyamatokat. A javaslat kizárja annak a lehetőségét is a jövőben, hogy egy kiadó olyan könyve, amely a miniszter nyilvános pályázatán nem kapott támogatást, a "hagyományos" tankönyvvé nyilvánítási eljárás során tankönyvvé nyilvánításra kerüljön, mert a hivatal ilyen esetben elutasítja majd a kérelmet.
Míg az oktatásért felelős miniszter korábban csak a kispéldányszámú tankönyveknél támogatta a tankönyvfejlesztést és -ellátást közvetlenül, a módosítás nyomán a közismereti tankönyvek esetében is lehetősége lesz arra, hogy nyilvános pályázatban ösztönözze a tankönyvek fejlesztését, nevelési-oktatási intézmények tankönyvekkel való ellátását.
Az anyag rögzíti, hogy tankönyvek hivatalos jegyzékét az Oktatási Hivatal készíti el és teszi közzé. A miniszter által nyilvános pályázatban kiválasztott könyvek esetében közvetlenül a miniszter döntése alapján kerülnek a könyvek a jegyzékre a hivatal közreműködésével. A tankönyvjegyzékre történő felvétel során olyan könyvek nem kerülhetnek a jegyzékre, amelyek részt vettek a pályázatban, de a miniszter nem választotta ki.