szerző:
Eduline

Azt hittétek, hogy a féléves bérlettel jártok a legjobban Budapesten? Tévedtetek.

A legkényelmesebb megoldás a diákok számára a tanulmányi félévre vonatkozó bérlet megvásárlása, ami a BKK-nál 16200 forint - gondolhatnánk. Ezzel két félévig, pontosabban 303 napon utazhattok, összesen 32400 forintért, vagyis naponta 106,93 forintot fizettek.

A havi diákbérlet ára 3450 forint, ami 30 napra szól, vagyis 34500 forintot kell költenetek, ha 300 napig szeretnétek utazni a fővárosban, ez naponta 115 forintos költséget jelent.

És itt jön a trükk: diákként vásárolhattok negyedéves bérletet is, aminek a díja 10350 forint, azonban 100 napra szól, vagyis mindössze 103,5 forintot kell fizetnetek a BKK-nak naponta.

A legnagyobb pazarlás tehát mindenképp a havi bérlet, de éves, 365 napos összehasonlításban is a negyedéves bérlet a bajnok:

  • Havi bérlet vs féléves bérlet: 2946 forint megtakarítás a féléves bérlet javára.
    • Fontos, hogy féléves bérlettel kimarad a júliusi és augusztusi utazásotok a városban, amit két havibérlettel kell kompenzálnotok, aminek díja 6900 forint.
  • Havi bérlet vs. negyedéves bérlet: 4197 forint megtakarítás a negyedéves bérlet javára.
    • Lefedi a nyári hónapokat is, nincs további költség.
  • Féléves bérlet vs. negyedéves bérlet: 1251,5 forint a negyedéves bérlet javára.
    • Mivel a féléves bérletnél venni kell két nyári bérletet is, így a valós különbség 8151,5

Igaz, hogy 4 darab negyedéves bérlet vásárlása 400 napra elegendő, ami árnyalja a 365 napra vetített képet, de hosszútávon mindenképp megéri: egy 3 éves alapszak elvégzéséhez 11 negyedéves bérletet kell vennetek, ez akár 24400 forintos megtakarítást jelenthet a féléves tanulói bérlethez képest. Valószínűleg meggyőztünk, hogy megéri.

Mennyibe kerülnek a diákbérletek idén az egyetemi városokban?

Ha Budapestre, vagy a nagyobb egyetemi városok egyikébe vettek fel, jó eséllyel használnotok kell a helyi közösségi közlekedést. Diákigazolvánnyal ezt jelentős kedvezménnyel tehetitek meg, de még így is nagy különbségek vannak a városok között. Nem, nem Budapesten a legdrágább a diákbérlet, sőt, a főváros a legolcsóbb egyetemi városok közt van közlekedési szempontból.