szerző:
Tornyos Kata
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Kedden nagy port kavart a diákok ügye a politikai pártoknál, akik kihátráltak a diákszövetkezetek mögül. Majd jöttek Magyar Péterék, akik végül mégis a támogatásuk mellett döntöttek.

Hétfőn a Fővárosi Közgyűlés bizottságai leszavazták három diákszervezet, az ADOM Diákmozgalom, az Egységes Diákfront és a Fridays For Future Magyarország javaslatcsomagját, amely szerdán kerül ismét a közgyűlés elé, ekkor szavaznak majd az előterjesztésről – írta meg a hvg.hu.

A „Mi Budapestünk Program” elnevezésű javaslatcsomagot még tavasszal, az önkormányzati választások előtt mutattak be a főpolgármester-jelölteknek, a diákok ekkor nyitottak voltak bárki támogatására. Végül Karácsony mellé álltak a kampányban, a Fidesz jelöltje ugyanis nem fogadta el a meghívást a programbemutató eseményre, Vitézy esetében pedig nem voltak biztosak benne, hogy tartani fogja a szavát, hiába nyilatkozott alapvetően pozitívan a diákok javaslatairól.

A program közel 40 oldalon keresztül foglalja össze a javaslatokat, ebben külön-külön fejezetet kaptak a Fővárosi Önkormányzat, valamint a kerületek felé támasztott elvárások. A lista többek között ezeket tartalmazza:

  • mentálhigiénés program,
  • mindenki számára elérhető ingyenes közösségi tér létrehozása,
  • diákkedvezmények,
  • ösztöndíjprogramok.

Karácsony, Vitézy, valamint a klímavédelmi, közlekedési és városfejlesztési bizottságban alelnökként dolgozó tiszás képviselő, Barna Judit azt kommunikálta eddig, hogy nem a diákprogram tartalma ellen van kifogásuk, hanem a megvalósítás módja ellen.

Vitézy többször is Karácsony szövetségeseként írta le a diákokat,  és kiemelte, hogy ő korábban is csak bizonyos feltételek mellett vállalta volna a program megvalósítását. Kedden viszont már azt írta, hogy bár fenntartja korábbi álláspontját, de az értelmes javaslatokat meg kell hallgatni és be kell építeni, így döntése nem pártpolitikai volt, hanem tartalmi.

A Tisza Párt leginkább azt kifogásolta, hogy a programot csak három diákszervezet rakta össze, ez azonban nem fedi le megfelelően a budapesti diákságot. A szervezeteknek végül mégis a Tiszával sikerült megegyezniük, akik vállalták a program teljesítését társadalmi egyeztetés után:

„A Tisza Párt budapesti frakciója vállalja, hogy az összes középiskola által 2024. december 31-ig véleményezett és kiegészített javaslatcsomag kapcsán egyeztetést kezdeményez a három érintett diákszervezettel és a fővárosi frakciókkal és racionális érvek mentén összefésüli a programot és javaslatokat úgy, hogy a diákszervezetek javaslatainak lényegi részei megmaradjanak, és ezt a közösen összeállított programot megszavazza a Fővárosi Közgyűlésben”

– írta ki Magyar a Facebookra. A párt módosítója szerint a széles körű, minden budapesti iskolát bevonó egyeztetéshez a fővárosi önkormányzatnak jogi, szervezési és kommunikációs segítséget kell nyújtania, valamint online felületet is létre kell hoznia ahhoz, hogy a javaslatcsomagot véleményezni lehessen.

Kedden már VItézy is próbált közelebb kerülni a diákokhoz, bár több tartalmi elemet is kritizált. Elsősorban azt, hogy az intézkedések költségeit nem, vagy nem elég alaposan vizsgálta az önkormányzat, így a javaslat úgy kerül a közgyűlés elé, hogy annak anyagi vonzatáról nincs megfelelő információ. Ő azt javasolta, hogy széles körű fórumon vitassák meg, majd dolgozzák át a javaslatot.

A három diákszervezet végül Magyarék ötlete mellett tette le a voksát, szerintük ugyanis a középiskolák bevonásával valóban le tudják fedni a diákságot, Vitézy forgatókönyve azonban a további szervezetek bevonásával kibillenthetné a nézőpontokat – mondta a hvg-nek Perlaki-Borsos Noel, az Egységes Diákfront képviselője.