Mutatjuk, mik a jelenleg érvényben lévő szabályok.
Hamarosan véget ér a szünidő, ezzel együtt pedig a nyári idénymunkák, diákmunkák időszaka is.
Míg a nyári szünidőben szülői hozzájárulással már 15 éves kortól lehet diákmunkát vállalni, a tanévre már némileg szigorúbb szabályok vonatkoznak. Év közben ugyanis csak a 16. életévüket betöltött diákok dolgozhatnak, és ők is csak szülői engedély ellenében. Értelemszerűen ennek az az oka, hogy a tanév közben inkább a tanulmányokra kell fókuszálni.
A legbiztonságosabb munkavállalási forma a diákok számára az, ha iskolaszövetkezeten keresztül dolgoznak, de a Nemzeti Adó- és Vámhivatal tájékoztatása szerint dolgozhatnak más formában is, például
- munkaviszonyban,
- munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban, például megbízási szerződéssel,
- egyszerűsített foglalkoztatottként és
- háztartási alkalmazottként is.
Iskolaszövetkezeten keresztül végzett munka esetén nem kell járulékot fizetni, 25 év alatt pedig mindenki személyi jövedelemadó mentes.
A diákmunkát vállalók munkaideje nem lehet több 16 éves kor fölött, mint napi 8 óra. Éjszakai munkát nem végezhetnek, és rendkívüli munkaidő sem rendelhető el az esetükben.
Mennyi az annyi?
A jelenleg érvényes jogszabályok szerint egy napi 8 órát dolgozó diákot ugyanúgy legalább a minimálbér, vagyis bruttó 266 800 forint illet meg, mint egy "rendes" munkavállalót. Ez középfokú végzettséget vagy szakképesítést igénylő munka esetén ugyanakkor legalább 326 000 forint, vagyis a garantált bérminimum.
Ezek az összeghatárok egyszerűsített foglalkoztatás esetén nem érvényesek.