A státusztörvény ugyanis már azt is lehetővé teszi, hogy az alsósokat tanító pedagógusok a szükséges végzettség nélkül 7. és 8. osztályosokat is taníthassanak.
"A tanítók eddig is jogszerűen taníthattak az 5. és 6. évfolyamokon, az új szabályozás ezt a lehetőséget bővítette. A lehetőség annyit jelent, hogy ha az iskolai igazgatója úgy értékeli, hogy a tanulóknak a legjobb minőségű oktatást az adott tanító szakos kolléga nyújthatja, akkor megvan a lehetősége arra, hogy az óra megtartására az érintett tanítót jelölje ki"
- írja a Belügyminisztérium a hvg.hu azon kérdésére, hogy tévedésből hagyták-e le a végzettségre vonatkozó feltételt a státusztörvény azon pontjánál, ami lehetővé teszi, hogy a szakos tanárok mellett az alsós tanítók is tarthassanak órát 7-8. osztályban, ráadásul a szükséges műveltségi területre vonatkozó képesítés nélkül - amit a 2023. december 31-ig érvényes szabály egyébként előírt - vagy innentől tényleg bárki taníthat-e akár matekot és természettudományos tárgyakat is.
A Belügyminisztérium válaszából kiderült, hogy a műveltségi kikötést nem csak véletlenül hagyták ki a pedagóguséletpálya-törvény végrehajtási rendeletéből. Arra a kérdésre, hogy ez nem fogja-e az oktatás minőségét rontani, a BM azt a választ adta, hogy amennyiben a tanító nem alkalmas a feladatra, az iskolaigazgtaó nem fogja felkérni arra, hogy tartson órát a felső tagozaton.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete korábban egyet nem értését fejezte ki az intézkedéssel kapcsolatban. Azt ígérték, a lépés a szerda délutáni, Maruzsa Zoltán államtitkárral folytatott sztrájktárgyaláson is téma lesz.