Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár körlevelet küldött a nem állami fenntartású oktatási intézményeknek, mire kell figyelniük, hogy jogszerűen írhassák elő a fizetési kötelezettséget és felhasználhassák az állami támogatásokat úgy, hogy ne kapjanak súlyos pénzbüntetést.
A Telexnek eljuttatott körlevélből kiderül, hogy a költségvetési támogatások felhasználásának jogszerűségét vizsgáló Magyar Államkincstár az ellenőrzései során olyan hibás gyakorlatot tárt fel, ami miatt a fenntartóra büntetést kellett kiszabnia. Ez történt a soproni Waldorf-iskola esetében is, amelynek fenntartója kétévi állami normatívát fizetett vissza, miután a Magyar Államkincstár nem találta megfelelőnek az adományozási szerződésüket.
„Ennek elkerülése érdekében segítséget kívánunk nyújtani az alábbi tájékoztató kiadásával, amely leírja azokat a tudnivalókat, amelyeknek betartása esetén jogszerűen tudják előírni a fizetési kötelezettséget, illetve megigényelni és felhasználni az állami támogatásokat, elkerülve ezzel a szankciók kiszabását”
– írja a levelében Maruzsa, majd kitér arra is, hogy sokszor eltérő gyakorlatot követnek az intézmények
- Nem a köznevelési intézmény, hanem a fenntartó számára írnak elő befizetési kötelezettséget a szülőnek.
- "Adományt" kell kötelezően fizetni a fenntartó alapítvány számlájára.
Főleg az alapítványi iskoláknál gyakorlat, hogy a fizetési kötelezettséget a fenntartó alapítvány szabályzata határozza meg. Ennek az egyik formája az adomány, amelyről gyakran még adókedvezményre joggosító igazolást is kiállítanak a befizető cégnek vagy a magánszemélynek. A levél szerint nagyobb probléma, hogy a befizetett adomány nem az iskolához, hanem a fenntartóhoz érkezik, így nem átlátható, hogy az összeget valóban az intézmény működésére fordítják-e.
Arról nem is beszélve, hogy sérti jogot az a gyakorlat, hogy ha a nemfizetés miatt a tanulói jogviszony megszüntetését helyezik kilátásba, hiszen az adomány egy önkéntés felajánlás mindenféle elleszolgáltatás elvárása nélkül.
Azonban ha a szülő csak azért fizet adományt az alapítványnak, hogy a gyereke az alapítvány által fenntartott iskolában tanulhasson, az jogsértő. Maruzsa szerint ennek az lehet az oka, hogy félreértik a tandíj és a fizetési kötelezettség fogalmát. Az államtitkár azután úgy fogalmaz, hogy:
„a költségvetési törvény alapján nem igényelhető támogatás olyan gyermek, tanuló, vagy képzésben részt vevő személy után, aki tandíjfizetésre kötelezett.”
A tandíjat a köznevelési törvény végrehajtási rendelete alapján kell kiszabni, de a tandíjat fizető tanulók után nem jár állami támogatás.