szerző:
Eduline
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szeptembertől évente ellenőriznék a pedagógusok munkáját, de a próbaüzem már februárban elkezdődik – írja a Népszava.

A lap úgy tudja, a Belügyminisztérium (BM) tervei szerint idén szeptemberben indul a pedagógusok új teljesítményértékelési rendszerének bevezetése.

Korábban a Népszava írt arról, hogy a pedagógusoknak és az intézményvezetőknek minden évben át kell majd esniük egy belső értékelési folyamaton, ehhez személyre szabott teljesítménycélokat is teljesíteniük kell, és a minisztérium által meghatározott kompetenciaterületen is meg kell felelniük. A hírek szerint a belső értékelési folyamat eredménye valamennyire a fizetést is meghatározná.

Ebben a félévben kezdik kipróbálni az új rendszert 40-50 intézmény bevonásával, bemutatják a részleteket, majd elkezdik meghatározni a személyes teljesítménycélokat a pedagógusokkal közösen. Júniusban és júliusban lesz egy tesztértékelés a BM által megadott szempontok szerint, a tapasztalatok alapján pedig korrigálják a rendszert a szeptemberi bevezetésig.

A tárca arra is kitért a koncepcióban, hogy pénzügyi következménye a következő tanévben még nem lesz az értékelésnek, ezt csak a 2024 szeptembertől javasolja a BM.

A személyes teljesítménycélokra újabb példákat hoz a tervezet, ilyen lehet például a diákok tanulmányi versenyeken való eredményes részvétele, külső programok szervezése, munkaközösségi szakmai megbeszélések szervezése. Korábban olyan példákat is hoztak, hogy cél lehet az is, hogy csökkenjen a diákok hiányzásának száma az előző évhez képest – a koncepció újabb változata ezt már nem tartalmazza. Ahogy a pedagógusok által sokat kritizált kitételt is törölték, mely szerint „viselkedésükkel, megjelenésükkel az intézmény és a magyar köznevelés jó hírét kell erősítenie”.

A Népszava információi szerint a tervezet alapján átlag felett a felső 25 százalékban végző pedagógusok teljesítenek, átlag alatt pedig az alsó 25 százalékba kerülők – nekik elmozdulhat a bérük. A szakszervezetek továbbra is tiltakoznak az új rendszer jelenlegi formájában történő bevezetése ellen, és az ellen is, hogy egyes tanároktól pénzt vonhatnak el.