Az iskolákban éppen zajlik a felmérés, hol van lehetőség a gázról a fatüzelésre történő átállásra, kályhák beszerzésére. A kérdés gyakorlati részéről azonban még szó sem esett: mennyi idő alatt lehet átállni, mennyibe kerülne maga a kazán és a tűzifa, illetve, vajon hol tud egy iskola több tonna fát tárolni?
Arról már korábban írtunk, hogy a tankerületeknek éppen azt kell felmérniük, hogyan állhatnak át az iskolák gázról fatüzelésű fűtésre. Az iskolák a felmérések eredményeiről hamarosan tájékoztatják a minisztériumot, addig azonban nem sokat tudunk arról, hány iskolában lehetséges egyáltalán az átállás, mennyibe kerülne mindez és maga a fűtési szezon mekkora költséggel járna.
A szegedi önkormányzat már számolt egyet szakértőkkel - arra keresték a választ, mennyire reális az oktatási intézmények vegyes tüzelésű fűtésre való átállítása, és mennyibe kerülne ez a lépés.
Mennyi az annyi?
A szegedi általános iskolák mérete 1385 és 4922 négyzetméter között vannak, de az iskolák egyelőre nem sokat tudnak. Az osztálytermek mérete változó, de jellemzően 20–25 négyzetméteresek. Az egyik iskola igazgatója azt mondta a szeged.hu-nak: náluk 8 évfolyamban 24 osztály van, emellett szaktantermeket, a tornatermet, az étkezőt, folyosókat, az aulát, öltözőket, az igazgatói és igazgatóhelyettesi irodát és a tanári szobát is fűteni kell.
Az osztrák kazánokat forgalmazó cég vezetője szerint csak nyolchónapos határidővel tudnak megfelelő teljesítményű vegyestüzelésű kazánt szállítani a megrendelőknek - azaz pont véget érne a fűtési szezon, mire átáll a rendszer.
A lapnak nyilatkozó épületgépész szerint nagyteljesítményű vegyestüzelésű kazánok többtonnásak, éppen ezért nagy helyigényűek. Bizonyára több iskola esetében az elhelyezésük is megoldhatatlan volna. Ezen felül - bár pontos számokba a szakemberek sem mernek belemenni - nagyságrendileg egy 70 kilowattos kazán ára jelenleg 2,5–3 millió forint között mozog, a 150 és 500 kilowatt közötti teljesítményűeket minimum 5 és 10 millió forint közötti áron lehet beszerezni.
És akkor jön a fa. A lap úgy kalkulál, egyedül Szeged oktatási intézményeinek minimális kifűtéséhez havi 10 ezer tonna fára is szükség lehet. Ennek ára (ha csak a tűzifáról van szó) egy ekkora városban legalább 480–500 millió forintba kerül majd, de ez az összeg elérheti akár a 800 millió forintot. És akkor még nem állították át a bölcsődéket, óvodákat, állami- és önkormányzati hivatalokat vagy az egyetem óriási épületeit.