Összegyűjtöttük, milyen típusú osztályokban elvárás a portfólió benyújtása, és annak is utánajártunk, mi mindent kell tartalmaznia.
A középiskolai felvételin háromféleképpen kalkulálhatnak a pontokkal. Előfordulhat, hogy csak az általános iskolai tanulmányi eredményt veszik figyelembe, míg egyes helyeken a tanulmányi eredmény és a központi felvételi vizsgán nyújtott teljesítmény együtteséből alakul ki a végső pontszám. Akadnak olyan intézmények is, ahol szóbeli vizsgát is szerveznek, ekkor a két vizsga, illetve az általános iskolai jegyek hármasából adódnak össze a pontok.
A szóbeli vizsga több intézményben egy portfólió benyújtásával is kiegészül: ez jellemzően a művészeti vagy idegen nyelvi osztályt indító középiskolákban elvárás. A portfólión keresztül az iskolának lehetősége van mélyebben megismerni a jelentkező személyiségét, motivációját, korábbi tevékenységeit és eredményeit. Ilyen portfóliót kell készíteni például a pécsi Leőwey Klára Gimnázium francia tagozatára jelentkező tanulóknak, a személyes hangvételű, bemutatkozó fogalmazás mellé okleveleket, rajzokat és fotókat is csatolhatnak a diákok.
A Csik Ferenc Általános Iskola és Gimnázium média kultúra tagozatára jelentkező nyolcadikosoknak egy kisfilmet kell készíteniük, míg a váci Madách Imre Gimnázium művészeti tagozatán többek között tanulmányrajzokat, mértani testek ábrázolását és egy parafrázist kell benyújtaniuk, és ezeket a felvételi szóbeli vizsgáján be is kell mutatniuk. Hasonló a követelmény a II. Kerületi Rákóczi Ferenc Gimnázium emelt szintű rajz képzésén is, ahol a jelentkezőknek legalább 10 munkát (rajzot, festményt vagy plasztikát) kell bemutatniuk.
A Nemes Nagy Ágnes Művészeti Szakgimnázium színészképzésére jelentkezőnek egy 1-2 oldalas portfólióval kell készülniuk a szóbeli vizsgára, melyben általános iskolai szakmai munkáikra, eredményeikre és sikereikre kell kitérniük.