Az ötéves technikumokban szakmát és érettségit, a hároméves szakképző iskolákban pedig szakmát szerezhetnek a diákok, akik február 18-ig jelentkezhetnek a középiskolákba.
Február 18-án jár le a középiskolai jelentkezési határidő. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium közleményében azt írja, a szakképzési rendszerben először elegendő csak ágazatot választaniuk a diákoknak. Az ötéves technikumokban két, a hároméves szakképzőkben pedig egy évig tartó alapozó képzés után dönthetnek arról, melyik szakma felel meg leginkább a terveiknek és képességeiknek.
Szakirányú továbbtanulás esetén előnyt jelent a felsőoktatási felvételin, ha valaki technikumból érkezik.
Az ITM hozzáteszi azt is, hogy a szakképzésbe belépők közül mindenki havi rendszerességgel ösztöndíjat kap. 2020 ősze óta felmenő rendszerben, iskolatípustól függően havonta 8-16 ezer forintos általános ösztöndíj jár a diákoknak. A hátrányos helyzetű és jó tanulmányi eredményű kilencedikesek és tizedikesek a havi 16-34 ezer forintos Apáczai ösztöndíjra is pályázhatnak. Akinek duális képzésben is folytatódik a képzése, annál ezt közel 100 ezer forintos munkabér váltja fel.
Fontos újdonság a pályakezdési támogatás, amelyet először tavaly fizettek ki a szakmai vizsgát sikeresen teljesítőknek, az elmúlt tanév végén nyolcszázan kaptak átlagosan 230 ezer forintot.